Yüzüklerin Efendisi'nin diyarı Hobbit Köyü’nü ziyaret edin: Hobbiton film seti nerede?

Yapımcı ve yönetmen Peter Jackson, 1998'de 'Yüzüklerin Efendisi' üçlemesini çekmek için mekan ararken Yeni Zelanda'daki Matamata'yı gördü ve, “Hobbit köyü için buradan daha iyi bir yer düşünülemez” dedi. Günümüze kadar da olağanüstü bir turistik çekim alanı haline geldi.

02 Mart 2020, Pazartesi 10:35 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit filmleri serisinin çekildiği Yeni Zelanda’da bulunan Hobbit Köyü, Russell Alexander’ın 10 bin koyun otlattığı 48 dekarlık çiftliği. 

Vadinin kuytusundaki alana serpiştirilen Hobbit mağara evleri, masalsı bacalı kulübeler, yel değirmeni ve yeşillik görenleri adeta büyülüyor.

 Hobbiton’da bulunan 44 Hobbit evi sürekli olarak bakılırken, filmdeki unutulmaz sahnelerin geçtiği mekanlar, ziyaretçilere unutulmaz anlar yaşatıyor. 

Frodo ve Bilbo Baggins’in nerede yaşadıklarına, Aragorn’un nasıl savaştığına, cücelerin öykülerine tanık olmak, elflerin mistisizm kattığı havayı solumak isteyenler, dünyanın dört bir yanından Yeni Zelanda’ya akın ediyor.

Filmlerin merkez platosu olan Hobbiton, Yeni Zelanda’nın kuzeyinde, 6 bin nüfuslu Matamata kasabası yakınında. Auckland’dan karayoluyla iki saatte ulaşılan köy, filmlerdeki fantastik diyar Shire.

Burası, aslında, Yeni Zelandalı Russell Alexander’ın 10 bin koyun otlattığı 48 dekarlık çiftliği. 

Vadinin kuytusundaki alana serpiştirilen Hobbit mağaraları, masalsı bacalı kulübeler, yeldeğirmeni, şirin evler, hediyelik eşya mağazaları gidenleri büyülüyor.

Filmin çekildiği Hobbiton platoları, kendi turlarını düzenliyor. 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder