Yüzümüzü havluyla kurulamak zararlı mı?

Evinizdeki en mikroplu eşyanın klozet kapağı olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Bir evde en çok bakteri barındıran şeylerin başında havlular geliyor. Yüzünüzü kurulamak için havlu kullanıyorsanız, bir kez daha düşünmenizde fayda var. Yüzünüzü havluyla kurutmak, cilt problemlerinden erken yaşlanmaya kadar bir soruna neden olabiliyor. Peki cildimizi havlusuz nasıl kurulayacağız? İşte bilmeniz gerekenler...

04 Nisan 2021, Pazar 11:52 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1- SİVİLCELERE NEDEN OLABİLİR

1- SİVİLCELERE NEDEN OLABİLİR

Havlular çok iyi derecede bakteri tutarlar. Özellikle banyoda bekletilen havlular, bakterilerin üremesi için uygun bir ortamdır.

Havluyu yüzümüze sürdüğümüzde, üzerindeki tüm bakterileri cildimize taşımız oluruz ki bu da gözeneklerin tıkanmasına ve sivilce oluşumuna neden olur.

2- CİLDİNİZ ERKEN YAŞLANABİLİR

2- CİLDİNİZ ERKEN YAŞLANABİLİR

Havlu kumaşları genellikle çok serttir ve yüzünüzde küçük çizikler oluşturabilir. Bu küçük çizikler, enfeksiyon ve kırışıklıklara karşı cildinizi savunmasız hale getirebilir.

Havlular yıkandıkça daha sert hale gelir ve cildinize sürdüğünüz zaman peeling etkisi yaratarak cildinizi soyabilir. Ancak bu kötü bir soyma şekli olur.

3- CİLT BAKIM ÜRÜNLERİNİN ETKİSİNİ AZALTIR

3- CİLT BAKIM ÜRÜNLERİNİN ETKİSİNİ AZALTIR

Yüzünüzü yıkadıktan sonra kurutmanız, kullandığınız nemlendiricinin işini iyi yapmasına engel olur. Nemlendiriciyi yüzünüzdeki su tamamen buharlaşmadan önce uygulamanız daha etkili olacaktır. Cildinizin ihtiyaç duyduğu nem, bu şekilde yüzünüze hapsolabilir.

4- CİLDİ HASSASLAŞTIRABİLİR

4- CİLDİ HASSASLAŞTIRABİLİR

Hassas bir cildiniz varsa, havlu kullanmak pek de doğru bir seçenek olmaz. Havlu kumaşları sert olduğundan, her yüzünüze sürdüğünüzde cildiniz kızarabilir ve tahriş olabilir.

5- CİLT DAHA YAĞLI HALE GELEBİLİR

5- CİLT DAHA YAĞLI HALE GELEBİLİR

Kulağa tuhaf gelse de cildinizi kurutmak, daha yağlı hale gelmesine neden olabilir. Sert havlular cildin ihtiyaç duyduğu doğal yağları da aldığından, cilt altındaki yağ bezleri kuruluğu dengelemek için daha fazla yağ üretir. Bu da cildin aşırı yağlı hale gelmesine neden olur.

CİLDİMİZİ HAVLUSUZ NASIL KURULARIZ?

Yüzünüzü yıkadıktan sonra havlu kullanmak yerine, işi havaya bırakabilirsiniz. Bunun için şu talimatlara uymanız yeterli:

  • Yüzünüzü her zamanki gibi yıkayın.
  • Bir süre doğal olarak kurumasına izin verin.
  • Nemlendirici sürün

Hava ile kurutmak havluya oranla daha uzun sürse de, bu alışkanlığı edindiğiniz zaman cildiniz size teşekkür edecek.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Her gün sıcak su içmenin cilde sağladığı 7 fayda