Yüzünüzün farklı yerlerinde çıkan sivilcelerin sebeplerini anlatıyoruz

Sivilceler hep aynı yerlerde çıkmaz. Ama çıktıkları yerlere dikkat etmeyi pek önemsemeyiz. Aslında genelde sivilcelerin çıktığı yerlerin rastgele oluştuğunu düşünürüz. Fakat durum sandığımızdan çok farklı; sivilceler yüzümüzde çıktıklara yerlere göre bize vücudumuzdaki bir durumu haber veriyor.

19 Ekim 2020, Pazartesi 17:12 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Boyun, ağız çevresi ve çene bölgesi sivilceleri

Boyun, ağız çevresi ve çene bölgesi sivilceleri

Kadınların boyunda, ağız çevresinde ve çene bölgesinde çıkan sivilcelerinin genellikle yumurtalık ve hormonal sorunlardan kaynaklı olduğu düşünülür. Bir yumurtalık kisti genellikle bu tarz sivilceler, düzensiz bir adet döngüsü ya da vücudun değişik yerlerinde kıllanma görülmesiyle daha da kendini gösterir. Bu sebeple çene ve kız bölgesindeki bu sivilcelere denk geldiğinizde bu olasılıkları düşünmenizi de önermek isteriz. Son dönelerde süt tüketiminiz çok artmışsa bu da bu bölgelerdeki sivilceleri tetikleyebilir.

Yanakta çıkan sivilceler

Yanakta çıkan sivilceler

Yine makyajın sebep olma olasılığı yüksek bir bölge; yanaklarımız. Özellikle son kullanma tarihi geçmiş makyaj malzemeleri ve cilt bakım ürünleri, içinde ağır kimyasallar içeren ürünler, temizlenmemiş makyaj fırçaları, başkasından ödünç alarak kullanılan ürünler ve elinizi sürekli yanağınıza koyarak bekleme gibi durumlar bu sivilcelere ortam sağlıyor. Temizleyici killer ve arındırıcı maskelerle haftalık temizlik yapmak ve yastık kılıfınızı 4-5 günde bir değiştirmek sizi bunlardan kurtarabilir.

Şakaklar ve kulak çevresi sivilceleri

Şakaklar ve kulak çevresi sivilceleri

Çok fazla telefonla konuşmak ve yüzünüzü makyajdan iyice arındıramamak bu bölgelerin başlıca sivilce üretme kaynağı. Makyajınızı silip yüzünüzü yıkadığınızda şakak ve kucağınıza doğru olan saç diplerinize bu makyajlı suyu iyice ittirmiş olursunuz; çözümü yüzünüzü ve bu bölgelerinizi daha dikkatli yıkamaktan geçiyor. Bir de temiz nevresimler kullanmaktan :)

Alında çıkan sivilceler

Alında çıkan sivilceler

Bunun altında yatan mesaj aslında hayat rutininizi değiştirmenizi söylüyor. Çünkü alın sivilceleri genellikle yağlı ve karbonhidratlı yiyeceklerden, bol stresten, uyku düzensizliklerinden ve bağırsak problemlerinden kaynaklanıyor. Bir diğer sebebi ise saçlarınızı perçemli, kahküllü ya da ön kısıma şekillendirici bir ürün sürerek kullanıyorsanız bu bölgenin terleyip hava alamamasını ve gözenekleri tıkamasına neden oluyor.

Burunda çıkan sivilceler

Burunda çıkan sivilceler

Burası yüzümüzün en yağlı yeridir ve genellikle yağlı yiyecek tüketimimiz arttığında ilk olarak burada sivilce sorunu yaşarız. Aynı zamanda yoğun stres de burun sivilcelerinin sebebi olabilir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Evde kuaförler kadar kusursuz saç boyayabilmenin 9 sırrı