Zekeriya Öz ve Celal Kara Gürcistan'dan Ermenistan'a geçmiş

Artvin Valisi Kemal Cirit, haklarında yakalama kararı çıkarılan eski savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın Gürcistan üzerinden Ermenistan'a geçtiklerini açıkladı. Vali Cirit, Zekeriya Öz'ün soyadını taşıyan bir kadınla birlikte yolculuk ettiğini de belirtti. Bu arada Öz ve Kara'nın sınırı geçerken güvenlik kameralarına yansıyan görüntüleri de ortaya çıktı

11 Ağustos 2015, Salı 13:08
A A
Zekeriya Öz ve Celal Kara Gürcistan'dan Ermenistan'a geçmiş

Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, eski savcılar Zekeriya Öz, Celal Kara ve Mehmet Yüzgeç'in tutuklanmak üzere haklarında "yakalama kararı" verilmesi yönündeki talebini kabul etti.

 

startFlvPlayer_PostaV2("divFlvPlayer34176","34176","201508","34176-345646.jpg","1", "0","Zekeriya Öz ve Celal Kara sınırdan böyle geçti");

 

Başsavcılığın talebini değerlendiren mahkeme, Zekeriya Öz, Celal Kara ve Mehmet Yüzgeç hakkında, “Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak" ve “Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya, görevlerini yapmasına kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs" suçlarından dolayı tutuklanmaları için "yakalama kararı" çıkardı.

Zekeriya Öz,  dün hakkındaki yakalama kararının kamuoyuna yansımasının ardından saat 21.31'de "Terörle mücadele etmiş hakim savcı polis tutuklatanlar şehitlerden akan kandan göz yaşından sorumlusunuz. Milletin kanından siyaseti bırakın" şeklinde bir tweet attı.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) başta Ergenekon eski savcısı Zekeriya Öz olmak üzere 17-25 Aralık savcıları ile ilgili önce görevden uzaklaştırma daha sonra da meslekten ihraç kararı vermişti. HSYK Başmüfettişliğince haklarında soruşturma yapılan Ergenekon savcısı Zekeriya Öz, 17 Aralık soruşturması savcıları Celal Kara ve Mehmet Yüzgeç’in dosyaları Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcı vekili Ömer Faruk Aydıner, Bakırköy 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdiği talepte şüphelilere atılı suç şüphesinin varlığını gösteren somut deliller oluşması, şüphelilerin dosya içerisine yansıyan eylem ve davranışlarından, delilleri yok etme ve gizleme, değiştirme hususunda kuvvetli şüphenin bulunması gerekçesiyle haklarında tutuklanma amaçlı yakalama emri düzenlenmesi istendi. Mahkeme, dosyayı inceliyor.

Savcı Celal Kara ve Mehmet Yüzgeç, işadamı Reza Zarrab ve bakan çocuklarının da aralarında bulunduğu kişiler hakkında 17 Aralık soruşturmasını yürütmüşlerdi. Soruşturma yürürken Mehmet Yüzgeç, Kahramanmaraş Cumhuriyet Savcılığı’na atanmış daha sonra da görevden uzaklaştırılmış ve meslekten ihraç edilmişti. Celal Kara ise yine soruşturma yürüttüğü sırada İstanbul’dan, Afyonkarahisar Cumhuriyet Başsavcılığı'na savcı olarak atandı. Afyonkarahisar Cumhuriyet Savcısı olarak görev yapan Kara, HSYK tarafından önce tedbiren görevden uzaklaştırıldı daha sonra da meslekten ihraç edildi.

ÖNCE GÜRCİSTAN, ORADAN DA ERMENİSTAN'A GEÇTİLER

Bu arada eski Savcı Celal Kara ve Zekeriya Öz'ün dün gece Gürcistan'a geçiş yaptığı ve konu hakkında Gürcü polisine bilgi verildiği öğrenildi. Artvin Valisi Kemal Cirit de Kara ve Öz'ün Gürcistan'a gittiklerini doğruladı. Cirit, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Zekeriya Ali Öz saat 03.46 ve Celal Kara 04.19'da ilimiz Sarp Sınır Kapısı'ndan Batum'a çıkış yapmışlardır. Detaylı açıklamamız bilahare yapılacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur" dedi. Artvin Valisi Kemal Cirit yaptığı açıklamada eski savcılar Zekeriya Öz ile Celal Kara'nın Gürcistan üzerinden Ermenistan'a geçtiklerinin tespit edildiğini bildirdi.

Cirit, sosyal ve yaygın medyadan haberler nedeniyle ve şeffaf yönetim anlayışları gereği Öz ile Kara'nın Sarp Sınır Kapısından çıkışlarıyla ilgili tespitlerini saatleriyle daha önce kamuoyuyla paylaştıklarını söyledi. Buna göre Öz'ün dün saat 03.46, Kara'nın da 04.19 itibarıyla haklarında herhangi bir yakalama kararı verilmemişken ve yurtdışı çıkışlarıyla ilgili tahdit durumu yokken çok saatler önce Sarp Sınır Kapısı'ndan yurtdışına çıktıkları yapılan araştırmalarda belirlendiğini dile getiren Cirit, "Sarp Sınır Kapısı, ülkemizde karayolu anlamında en yoğun kullanılan kapıdır.

Sezonunda günlük 25-30 bin civarında geçişler olur. Adli işlemlerin yanı sıra konuyla ilgili idari işlemler de tarafımızdan başlatılmış ve araştırmalarımız devam etmektedir" diye konuştu. Vali Cirit, "Söz konusu şahısların Gürcistan üzerinden Ermenistan'a çıkış yaptıkları tespit edilmiştir" ifadesini kullandı.

YANINDA AYNI SOYADINI TAŞIYAN BİR KADIN DA VAR

Vali Kemal Cirit, savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara’nın, ayrı araçlarla mı yoksa aynı araçla mı Sarp Sınır Kapısı’na geldiklerini henüz bilmediklerini söyledi. Cirit, "Zekeriya Öz’ün yanında, kendi soyadını taşıyan bir hanımefendi de var. Ama bu konuyu bilemeyiz. Kendisine yurt dışına çıkarken eşlik etmiş. Celal Kara ise yalnız çıktı" dedi.

Savcı Cirit, yanında kimliği olan ve yargısal anlamda sorunu olmayan her Türk vatandaşının Sarp Sınır Kapısı’ndan giriş çıkış yapabildiğini  belirterek, "Oldukça yoğun çalışan bir kapıyız ve bu kapıda zaman zaman aranan şahısları yakalamaktayız. Bir kısmını basınla paylaşıyoruz. Konuyla ilgili adli soruşturmayı Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı yürütüyor. İdari anlamda da biz her konuya bakarız. Buradan geçen normal vatandaşımız olduğu zaman da bakarız. İdari yönden sizlerle paylaşabileceğim bir durum söz konusu değil. Sabah saatlerinde Sarp’ta bir denetleme ve incelemede bulundum. Oradaki uygulamaları bir kez daha yerinde görerek uyarılarımızı da yaptık" dedi.

TANINSALAR DA ÇIKARLARDI

Sınır kapısındaki görevlilerin, Zekeriya Öz ve Celal Kara’yı tanımış olsalar çıkışlarını engelleyebileceklerine ilişkin iddialarla ilgili olarak da şunları söyledi:

 

"Haklarında mahkeme kararı olmadan memurların tanıması halinde bir engellemeleri söz konusu olamazdı. Bizim engelleyebilmemiz için, örneğin karşı ülke tarafından bize daha önce deport edilmiş olması gerekir. Orada herhangi işlemiş olduğu suç olabilir. Ya da bizde bir mahkeme kararı olabilir. Ama devlet memuruysa zaten yurtdışına çıkışlar izinlidir. Sarp Sınır kapısında bu anlamda herhangi bir işlem yapmamız söz konusu değildir."

AVUKATI KONUŞTU: KAÇAK BİR SAVCI DEĞİL, DÖNER 

Savcı Celal Kara’nın avukatı Niyazi Aksoy, Hurriyet.com.tr’nin soruları üzerine “Celal Kara kaçacak bir savcı değil. Yakalama kararından haberi olduğu an geri gelir; bu net. Eğer kaçma niyeti olsaydı seçim öncesi kaçardı; bu durum o dönem daha yoğun dillendiriliyordu. Ben de en son 20 gün önce kendisi ile görüştüm. Ancak dediğim gibi, karardan haberi olduğu an geri döner” şeklinde konuştu.

'DARBE' İDDİASI İLE ERGENEKON'U BAŞLATTI, 'DARBE'DEN YAKALAMA KARARI ÇIKTI

12 Haziran 2007’de başlayan Ergenekon soruşturması kapsamında; aralarında Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ ve TSK'da görev yapan üst düzey komutanlar ile ÇYDD Genel Başkanı Türkan Saylan ve bazı ünlü gazetecilerin de yer aldığı isimler hakkında "darbecilik" suçlamasıyla dava açan Zekeriya Öz’e, "darbe" teşebbüsünden yakalama fezlekesi çıkarıldı.

ERGENEKON İDDİANAMESİNDE NELER VARDI

Zekeriya Öz tarafından hazırlanan Ergenekon iddianamesi ile Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan yakalama fezlekesindeki suçlamalar, birbiriyle benzerlik gösteriyor. Öz, Ergenekon soruşturması kapsamında hazırladığı iddianamede, “Ergenekon terör örgütünün, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine karşı halkı silahlı isyana tahrik ettiği gibi, cebir şiddet kullanmak sureti ile Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini cebren ortadan kaldırmaya teşebbüste bulunduğu, amaçlarına ulaşmak için kontrolü altında bulunan medya ve sivil toplum kuruluşları vasıtasıyla ülkede kaos ve iç çatışma ortamı oluşturmaya çalıştıkları, oluşacak gerginlik ortamından faydalanarak, görevde bulunan hüketleri çalışamaz hale getirip, nihai olarak ordu içerisinde kendilerine destek vereceklerini umdukları askeri şahısların yardımı ile yönetimi değiştirmek amacıyla hükümeti yıkmaya teşebbüs ettikleri…” ifadelerini kullanmıştı.

"CEBİR VE ŞİDDET KULLANARAK..."

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı ise Öz hakkında çıkardığı yakalama fezlekesinde, "Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak", "Cebir, şiddet kullanarak Türk Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya, görevlerini yapmasına kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs" ifadelerini kullandı.

RAKAMLARLA ERGENEKON DAVASI

Ergenekon davasında yargılanan sanıkların ve avukatların yaptığı ortak çalışma sonucunda, Kasım 2012’de açıkladıkları raporda yer verilen rakamlar şöyle:

100 binden fazla telefon izlendi.

60 bin telefon dinlendi.

3 bin kişi hakkında takip yapıldı.

1360 kişi ifade verdi.

588 kişi tutuklandı.

7 sanık ifadesini veremeden öldü.

7 sanık kansere yakalandı.

Onlarca sanık çeşitli hastalıklardan ötürü tedavi görmek zorlunda kaldı.

19 iddianamenin toplam sayfa sayısı 17 bini aştı.

Davanın ek klasör arşivi 5 terabayt büyüklüğüne ulaştı. Bu, 9 milyon sayfa belge demek.

Davada 44 gizli tanık vardı.

600’ü aşkın duruşma yapıldı. Bu, Türk Yargı Sistemi’nde yaklaşık 150 yıllık ağır ceza yargılamasına denk geliyor.

2

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.