Zeytin Dalı Harekatı'nda kullanılan yerli silahlar

Afrin'de yürütülen Zeytin Dalı Harekatı'nda dördüncü güne gelindi. Başbakan Binali Yıldırım, medya yöneticileriyle yapılan toplantıda Afrin operasyonunda yerli silahların kullanılacağına işaret etmişti. İşte operasyonda Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kullanılan yerli silahlar ve özellikleri

22 Ocak 2018, Pazartesi 20:50
A A
 İnsansız Hava Aracı Bayraktar

İnsansız Hava Aracı Bayraktar

İlk yerli İHA olan Bayraktar bir yıllık çalışmanın ardından silahlandırıldı.

24 bin feet irtifaya çıkabilen araç, 24 saatin üzerinde gökyüzünde kalabiliyor. Öte yandan Bayraktar, hedef işaretlemesi gerçekleştirerek F-16 veya F-4E uçaklarının hassas atış yapmasını sağlıyor.

Fırtına Öbüsleri

Fırtına Öbüsleri

Yerli imkanlarla üretilen bir siğer silah gücü olan Fırtına Obüsleri 1'inci Ana Bakım Merkezi Komutanlığında Türk Mühendislerce üretildi.

Fırtına Obüsleri 40 kilometrenin üzerinde atış menziline sahip.

Kirpi

Kirpi

Özellikle kara harekatlarında büyük öneme sahip Kirpi araçları da yerli üretimlerden.

Kirpiler genellikle askerlerin sevkiyatında kullanılıyor. Askerleri mayınlardan ve el bombalarından koruma özelliklerine sahip

Milli Piyade Tüfeği MPT-76

Milli Piyade Tüfeği MPT-76

Türk Mühendisler tarafından tasarlanan Milli Piyade Tüfeği MPT-76, dakikada 650 atım yapabiliyor.

Ayrıca Milli Piyade Tüfeği MPT-76, 600 metre menzile sahip.

Zıpkın

Zıpkın

Radar üssü, havaalanı, kara, deniz ve hava kuvvetlerinin sabit tesislerinin korunması için geliştirildi.

Hayati öneme sahip stratejik tesislerin hava tehditlerine karşı savunmasını yapıyor

İşte diğer yerli üretim olan silahlar

İşte diğer yerli üretim olan silahlar

Pil bataryasına kadar tamamını TÜBİTAK tarafından geliştirilen SOM füzesinin menzili 200 kilometreye ulaşıyor. Uçaktan, karadan ve denizden atış imkânına sahip olan SOM füzesi hedefi, GPS ile uydudan ve yer haritası ile buluyor. Testleri tamamlarak seri üretime geçen füzeler Türk Silahlı Kuvvetleri'nin envanterine girdi.

ROKETSAN UMTAS - Tanksavar Füze Sistemi

ROKETSAN UMTAS - Tanksavar Füze Sistemi

UMTAS öncelikli olarak taarruz helikopterlerinden kullanım için geliştirilen bir tanksavar füze sistemi. Üzerinde barındırdığı yüksek teknoloji ile modern savaş alanındaki tüm zırhlı tehditlere karşı etkili. UMTAS helikopter platformlarının yanısıra diğer hava,kara ve deniz platformlarından kullanıma uygun özellikte bir sistem.

T129 Atak Helikopteri

T129 Atak Helikopteri

AgustaWestland tasarımı A129 gövdesinin, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyaçlarına uygun şekilde; motor, aktarma organları ve kuyruk pallerinin değiştirilmesine ilave olarak milli aviyonik ve silah sistemleri ile teçhiz edilmesi sonucu ortaya çıkan T129, halen dünyada kendi sınıfındaki en etkin taarruz helikopteri olma ünvanını elinde tutuyor. TUSAŞ tesislerinde üretimi tamamlanan ilk T129 A prototipi ilk uçuşunu 17 Ağustos 2011'de gerçekleştirdi. İtalya'da üç adet ve Türkiye'de iki adet prototip ile devam eden test ve kalifikasyon faaliyetleri kapsamında kalifikasyon tamamlanana kadar toplam 750 saate yakın uçuş gerçekleştirilmesi planlandı.

BORA-12

BORA-12

BORA-12 (JNG-90) Keskin Nişancı Tüfeği, Jandarma Genel Komutanlığı ve MKE'nin ortaklığıyla geliştirilmiş yüzde 100 Türk yapımı bir keskin nişancı silahı. MKE'nin Kırıkkale tesislerinde tasarımı ve üretimi gerçekleşen Bora-12 7,62mm çapında 1200 metre etki mesafesine sahip bir keskin nişancı tüfeği.

ALTAY Milli Tank

ALTAY Milli Tank

Otokar'ın ana yüklenicisi olduğu projeye 2007 yılında başlandı. Üçüncü nesil ana muharebe tankı olarak geliştirilen Altay, ismini Kurtuluş Savaşı'nda 5. Süvari Kolordusu'nu komuta eden Fahrettin Altay'dan almıştır. Altay projesinin teknik destek sağlayıcısı Güney Kore'nin Rotem firmasıdır. "Altay" olarak adlandırılan tankın tasarım, geliştirme, prototip imalatı, test ve sertifikasyon aşamalarının tamamlanması için 500 milyon dolarmali kaynak ayrıldı.

AKYA Milli Torpido

AKYA Milli Torpido

Türk Deniz Kuvvetleri Araştırma Merkezi Komutanlığı (ARMERKOM) sorumluğunda Güney Kore desteğiyle AKYA adı verilen 553 mm standart çaplı yeni tip ağır torpido üretildi.

MİLGEM Milli Gemi

MİLGEM Milli Gemi

Milli" ve "Gemi" kelimelerinin kısaltılmasından türetilen Milgem projesiyle milli imkânlarla modern muharip gemi üretilmesi amaçlandı. Geminin tamamen özgün ön dizaynı 2004 yılında tamamlandı ve geminin ilk kaynağı 26 Temmuz 2005 tarihinde İstanbul Tersanesi Komutanlığında atılarak geminin inşa sürecine geçildi.

ANKA İnsansız Hava Aracı

ANKA İnsansız Hava Aracı

Adını efsanevi masal kuşu Zümrüd-ü Anka kuşundan alan insansız hava aracı Türk havacılık şirleti TAI (Turkish Aerospace Industries) tarafından üretildi. Test uçuşundan da başarıyla çıkan Anka, 17,3 metre kanat açıklığı, 8 metre boy ve bin 600 kilo kalkış ağırlığıyla kendi sınıfının en üst kapasiteli uçakları arasında yer alıyor.

ATMACA Milli Gemisavar

ATMACA Milli Gemisavar

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın ihtiyacı için geliştirilen gemisavar füze sisteminin ismi Atmaca olarak belirlendi. 80 milyon euro değerindeki sözleşmenin imzalanması ile prototip geliştirme çalışmalarına başlandı.

ARMA Zırhlı Muharebe Aracı

ARMA Zırhlı Muharebe Aracı

Otokar'ın ürettiği Arma 8x8 isimli zırhlı muharebe aracı karanlıkta, siste, dumanda hiçbir ışık yakmadan termal kamera ile yolu ve etrafı görme ve ilerleme imkanı sağlayacak. Aracın Amfibi kit sayesinde hiçbir ön hazırlık yapmadan suda yüzebilmesi ve suda saatte 8 kilometre hız yapabilecek.Sürücü ve komutan dahil 12 personel ve 24 ton azami yük taşıyabilen araç, 450 beygir gücünde motora ve 7 ileri 1 geri vitese sahip bulunuyor. Araç, 1 depo yakıtla 750 kilometre yol alabilecek.

COBRA- Zırhlı Tekerlekli Araç

COBRA- Zırhlı Tekerlekli Araç

Otokar Cobra, Otokar'ın araştırma ve geliştirme ekibi tarafından silahlı kuvvetlerin zırhlı tekerlekli araç (ACV) ihtiyacı doğrultusunda geliştirildi. 9 personel taşıma kapasiteli lastik tekerlekli 4x4 Cobra Zırhlı Aracı değişik tiplerde üretiliyor. Aracın aynı zamanda amfibik versiyonu da bulunuyor.

GÖKTÜRK Milli Keşif Uydusu

GÖKTÜRK Milli Keşif Uydusu

Göktürk keşif ve gözetleme uydusu, özellikle Avrupa, Kafkaslar ve Ortadoğu'da askeri istihbarat amaçlı yüksek çözünürlüklü görüntü alınmasını sağlayacak. Uydu, Türkiye'nin terörle mücadelede elini güçlendirecek. Uydu için 2009 yılında İtalyan Telespazio şirketiyle sözleşme imzalandı. İtalyan şirket, Fransız savunma şirketi Thales'le birlikte projeyi yürütüyor.

GÖZCÜ Mini İnsansız Hava Aracı

GÖZCÜ Mini İnsansız Hava Aracı

Gözcü Mini İHA, Türkiye'nin Baykar Makine Sanayii ve Kale KALIP firması tarafından üretilen insansız hava aracı. Mini İHA, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından hava keşif ve haber alma görevlerinde kullanılması için tasarlandı. Şu an TSK tarafından sahada kullanılıyor. Elle fırlatılarak uçurulan Gözcü, saatte 55 kilometre hıza ulaşabiliyor.

HÜRKUŞ Eğitim Uçağı

HÜRKUŞ Eğitim Uçağı

TAI tarafından tasarımı yapılan yerli uçağımız Hürkuş, orta-seviye eğitim için hava kuvvetlerinde kullanılacak. Yurtdışına da satılması hedeflenen ve isminin ünlü havacımız Vecihi Hürkuş'tan alan uçak, gece ve gündüz görev yapabilme kabiliyeti ile öğretmen ve öğrenci pilotun arka arkaya oturduğu, tek turboprop motorlu bir konfigürasyona sahip olacak.

İDA- İnsansız Deniz Aracı

İDA- İnsansız Deniz Aracı

Global Teknik A.Ş. mühendisleri, TÜBİTAK'ın da desteğiyle yaklaşık 3 milyon dolara 30 knot hız yapabilen, uydu vasıtasıyla dünyanın her tarafından sevk ve idare edilebilecek, üzerine radar, sonar, su altı kamerası, robot kolları, hafif makineli tüfek sistemleri gibi cihazların monte edilebileceği insansız deniz aracı (İDA) ortaya çıkardılar. 4 metre uzunluğundaki İDA, Dünyada ABD ve İsrail'in öne çıktığı alanda Türkiye'nin iddialı bir şekilde yer almasına imkan sağlayacak.

KASIRGA TR-300 Füzesi

KASIRGA TR-300 Füzesi

WS-1 roket sistemi Üzerine şekillenen 302mm çapındaki Kasırga roketi; fren halkası takılı olarak 80km, fren halkası takılı olmadan 100km menzile ulaşabiliyor.

PARS Zırhlı Muharebe Aracı

PARS Zırhlı Muharebe Aracı

Pars 8x8 ismi verilen yeni nesil tekerlekli zırhlı aracın Pars 6x6 modeli de üretildi. Aracın motoru ön yerine ortaya yerleştirilerek yük dağılımı konusunda büyük avantaj sağlandı. Ön ve arkasında kameraların yer aldığı aracın görüş açısı benzer araçlara göre oldukça geniş tutuldu.Pars 8x8 ismi verilen yeni nesil tekerlekli zırhlı aracın Pars 6x6 modeli de üretildi. Aracın motoru ön yerine ortaya yerleştirilerek yük dağılımı konusunda büyük avantaj sağlandı. Ön ve arkasında kameraların yer aldığı aracın görüş açısı benzer araçlara göre oldukça geniş tutuldu.

TÜBİTAK Akıllı Bomba

TÜBİTAK Akıllı Bomba

Uçaktan atılan bombalara güdüm yeteneği kazandıran (HGK) geliştirilerek 2000 lb Mk-84 genel maksat bombalarını akıllı bombalara dönüştürüyor.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.