Zimmetine 6 milyon lira geçirdi, savcılığı suçladı

Eskişehir’de 6’ıncı İcra Dairesi Müdürlüğü’nde kasa ve banka hesaplarında toplamda 6 milyon 162 bin lirayı zimmetine geçirdiği iddiası ile kardeşiyle birlikte tutuklu yargılanan Sedat Dilber, mahkemede savcılığı suçladı.

30 Kasım 2019, Cumartesi 11:42 Son Güncelleme:
A A
Zimmetine 6 milyon lira geçirdi, savcılığı suçladı

Eskişehir 6'ncı İcra Müdürü Sedat Dilber, zimmetine geçirdiği iddia edilen 6 milyon 162 bin lira ile ortadan kaybolmuştu. Yılbaşında yapılacak denetimlerden önce geçen Aralık ayında firar ederek ortadan kaybolan Dilber bir yakınını avukata göndererek etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmak istedi. Avukatın, savcılığa ihbarda bulunmasıyla başlatılan soruşturma sonunda Sedat Dilber ve kardeşleri Hasan Hüseyin ile İmdat Diber’in (42) İstanbul’da kiraladıkları bir evde saklandığı tespit edildi.

Kaldıkları eve baskın yapıldı

‘Zimmet’ soruşturması kapsamında Eskişehir ile İstanbul Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri tarafından, Bağcılar’daki eve baskın yapıldı. Sedat Dilber ve 2 kardeşi gözaltına alındı. Evli ve 2 çocuk babası Sedat Dilber ile İmdat Dilber tutuklandı, Hasan Hüseyin ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Sanık Sedat Dilber hakkında Eskişehir 3’ncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne ‘zimmet’ suçundan, kardeşleri hakkında da ‘suça yardım etmek’ suçundan dava açıldı.

Parayı toplamak için yurt dışına çıkmış

Eskişehir 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuklu sanıklar eski icra müdürü Sedat Dilber ile kardeşi İmdat Dilber ve tutuksuz sanık diğer kardeş Hasan Hüseyin Dilber (36) katıldı. Son savunmalarını yapan sanıklardan Sedat Dilber, samimi itiraflarda bulunduğunu ve parayı yerine koyma amacında olduğunu ifade ederek, “Samimi ikrarda bulundum. Amacım paranın tamamını toparlayıp iade etmekti. Bu amaçla yurt dışına çıkmıştım. Fakat parayı toparlayamadım. Başka kimsenin de zarar görmesini istemediğim için avukatım aracılığı ile bu suçu işlediğime ilişkin bildirimde bulundum. Benim kaçmak gibi bir niyetim yoktu. Kardeşlerim olan diğer sanıkların bu suça iştirakleri söz konusu değildir. Olayın ayrıntısından haberleri yoktu” ifadelerini kullandı.

“Nitelikli zimmet suçu yoktur”

Savunmasında savcılık denetimlerini eleştiren Dilber, “Savcılık tarafından sağlıklı bir şekilde denetim yapılsaydı olay ortaya çıkardı. Dolayısıyla nitelikli zimmet suçu yoktur. Benim düzenlemiş olduğum reddiyat makbuzları zimmet suçunun yasal unsurudur, ayrı bir suçu oluşturduğu kanaatinde değilim. Soruşturma makamlarına samimi olarak beyanda bulundum, gerekli açıklamaları yaptım. İade etmiş olduğum ve ulaşılmasını sağlamış olduğum maddi değerler de nazara alınarak, etkin pişmanlık hükümlerinin uygulanmasını düşünüyorum. Hatamı kabul ediyorum, pişmanım, ben aslında bu zararı gidermek istiyorum ama cezaevinde olduğum için zarar gideremiyorum. Bunu mahkemenin takdirine sunuyor ve zararın giderilebilmesi için tahliyemi talep ediyorum” dedi. 

Cezalar belli oldu

Savunmaların ardından mahkeme heyeti, tutuklu sanık Sedat Dilber’e ‘zimmet ve resmi belgede sahtecilik’ suçundan 32 yıl 15 gün hapis cezası verdi. Tutuklu yargılanan kardeşi İmdat Dilber de ‘zimmet suçuna yardım etmek’ suçundan 8 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Tutuksuz sanık Hasan Hüseyin Dilber ise beraat ettirildi.

DHA

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER 8 bin 500 yıllık tarih su altına batırıldı