Zorla evlendirilecek misin? İç çamaşırına bir kaşık koy!

İngiltere hükümetinin havaalanlarındaki güvenlik görevlilerinden zorla evlendirilmek için yurtdışına götürüldüğünden şüphelenilen gençlerin tespit edilmesini istemesinin ardından Karma Nirvana isimli sivil toplum kuruluşundan ilginç bir öneri geldi

15 Ağustos 2013, Perşembe 18:50
A A

Karma Nirvana, zorla ülkeden çıkarılan gençlerden iç çamaşırlarının içine bir metal kaşık saklamalarını istedi.

Böylece metal dedektörüne takılacak 16 yaşından büyük gençler ailelerinin yanından alınarak polis tarafından sorgu odasına götürülebilecek ve burada başlarına gelenleri anlatabilecek.

Karma Nirvana halihazırda Londra'da bulunan Heathrow, Liverpool ve Glasgow havaalanlarının yönetimleriyle işbirliği içinde çalışıyor. Yakında bu listeye Birmingham Havaalanı da eklenecek.

İngiltere'de özellikle yaz aylarında okulların tatile girdiği dönemlerde 16-17 yaşlarındaki gençler başka ülkelere götürülerek evlendiriliyor.

Gençlerin zorla evlendirilmesi, çocuk gelinler gibi konularla mücadele ve farkındalık artırımı için çalışan Derby merkezli Karma Nirvana'ya her yıl 6 bin 500 civarında "Evlendiriliyorum" şikayeti geliyor.

 
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.