1 ayda 10 kilo verilir mi?

Uzmanlar kalıcı ve sağlıklı kilo vermek için haftada 1-2 kilo vermeyi öneriyorlar. Bununla birlikte sıkı bir egzersiz planı ve diyetle 1 ayda 8 -10 kilo vermeniz mümkün olabilir

13 Ekim 2021, Çarşamba 11:46 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Çoğumuz çeşitli alışılmadık diyetler deneyerek veya bazı durumlarda egzersizleri aşırıya kaçarak mümkün olduğunca çabuk kilo vermek isteriz. Ancak kilo vermenin hem zaman hem de eşit çaba gerektiren bir yolculuk olduğunu anlamak çok önemlidir. 

Gerçekçi olmayan hedefler belirlemek ve kendinizi aç bırakmak olumlu sonuçlar vermeyecektir. 1 ayda sağlıklı şekilde 10 kilo verip veremeyeceğiniz diyet ve egzersizin yanı sıra birçok farklı faktöre bağlıdır.

  • Totalde kaç kilo vereceğiniz de kilo verme hızınızı etkileyen önemli faktörlerden biridir.
  • Kaç yaşında olduğunuz kilo verme hızınızı etkiler
  • Cinsiyetiniz kilo verme hızınızı etkiler. Kadınların bazal metabolizma hızları erkeklere kıyasla %5-10 daha düşüktür.
  • Normal zamandaki hareket kapasiteniz de 1 ayda 10 kilo verip veremeyeceğinizi etkiler.

1 AYDA 10 KİLO VERMEK SAĞLIKLI MI?

1 AYDA 10 KİLO VERMEK SAĞLIKLI MI?

Bir seferde 10 kg kaybetmek için kendinizi aç bırakıyorsanız, elbette bu sağlıksızdır. 

Kilo vermek basit ve sağlıklı bir süreç olarak kalmalıdır. Sizi en iyi ihtimalle aç bırakan ve ne yazık ki sizi sağlıksız alışkanlıklar ve tekrarlayan kilolar ile baş başa bırakan, büyük miktarda kilo vermeyi vaat eden şok diyetlerden kaçınılmalıdır. 

Kilo vermeye çalışırken, daha sağlıklı olmak için sağlam bir beslenme ve egzersiz planı sadece kilo vermek için değil, aynı zamanda onu uzak tutmak için de önemlidir. 

Bu nedenle, bazı yüksek yoğunluklu aralıklı antrenmanlar ve besleyici bir diyet planı ile birlikte ağırlık kaldırmak veya vücut ağırlığı egzersizleri yapmak da dahil olmak üzere kuvvet antrenmanı denemeniz önerilir, metabolizmanıza fazladan kilo vermek için ihtiyaç duyduğu desteği verebilir. Sabit bir durumda aerobik egzersiz de kalori yakmaya yardımcı olabilir.

DİYET VE EGZERSİZ BİR ARADA YAPILMALI

DİYET VE EGZERSİZ BİR ARADA YAPILMALI

Kilo vermek veya kilo vermek istiyorsanız, sadık kalabileceğiniz sağlıklı bir beslenme planına ihtiyacınız olacak. Bu tür diyetler, porsiyon kontrolünü ve tümü kalp hastalığı ve diyabet gibi sağlık sorunlarına katkıda bulunan aşırı şeker, tuz ve doymuş yağdan kaçınmayı gerektirir.

1 AYDA 10 KİLO VERMEK İÇİN GÜNDE 1 SAAT EGZERSİZ ŞART

1 AYDA 10 KİLO VERMEK İÇİN GÜNDE 1 SAAT EGZERSİZ ŞART

Kilo vermek için egzersiz ile kalori yakmanız şarttır. Böylece yağlardan daha hızlı kurtulursunuz. 1 ayda 8-10 kilo vermek istiyorsanız günde 1 saat egzersiz yapmanız gerekir.

Kas kütlesini artırmak/korumak için kuvvet antrenmanı tercih edilir. Ağırlık antrenmanı veya direnç antrenmanı olarak da bilinen kuvvet antrenmanı, vücudu kendi vücut ağırlığı, barbell veya diğer ağırlıklar gibi bir tür dirençle karşı karşıya getirir. Direnç eğitimi, kas dayanıklılığının geliştirilmesine yardımcı olur.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Daha az kalori almanın en etkili yolları