10 bin kişiye iş olanağı

Turizm sektörü yılın 9 aylık süresinde, Hazine'den 31 bin yeni yatak için 2,7 milyarlık yatırım teşvik belgesi alınırken, 10 binden fazla kişiye iş olanağı açıldı

25 Ekim 2010, Pazartesi 13:40
A A

Ekin Grubu Araştırma Birimi’nin derlediği verilere göre, geçen yıla göre 1,5 kat daha fazla yeni proje için teşvik alınırken bu yatırımlarla 10 binden fazla insana iş olanağı sağlanacak.

Yatırım teşviklerinde ilk 3 sırayı Muğla, İstanbul ve Antalya alırken Adana, İzmir, Balıkesir, Çanakkale ve Mardin sıralamayı takip etti. 9 aylık sürede toplam 228 proje için 3,5 milyar liralık teşvik belgesi alan sektör, bunlardan 149 adedi ile komple yeni yatırımlar yapacak.

Bu yeni yatırımlarla 31 binden fazla yatak ve 10 binden fazla yeni iş olanağı sağlanacak. Yeni tesis yatırımlarında ilk sırayı yüzde 31 pay ile 3 yıldızlı tesisler alırken onu yüzde 22 ile 4 yıldızlı oteller izledi.

Teşviklerin yüzde 8’i de 5 yıldızlı yeni tesisler için alındı. Butik tesisler için alınan teşviklerde ise azalma oldu.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.