10 ülkeden FIFA'ya rest: Dünya Kupası'na katılmayız!

FIFA'nın son dönemdeki telaşı Dünya Kupası'nı 4 yılda bir yerine 2 yılda bir düzenleme fikrini hayata geçirmek. Ancak futbol dünyasından bu fikre büyük tepki var. En ciddi tepki ise CONMEBOL (Güney Amerika Futbol Federasyonu) üyesi 10 ülkeden geldi.

28 Ekim 2021, Perşembe 13:09 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Güney Amerika Futbol Konfederasyonu (CONMEBOL) üyesi 10 ülke, FIFA'ya adeta savaş açtı.

Brezilya, Arjantin, Uruguay, Şili, Paraguay, Kolombiya, Peru, Bolivya, Ekvador ve Venezuela, FIFA'nın Dünya Kupası'nı 2 senede bir düzenleme kararı alması halinde turnuvaya katılmayacaklarını bildirdi.

Yapılan yazılı açıklamada, "FIFA tarafından gündeme getirilen değişiklik için hiçbir sebep, fayda veya gerekçe yoktur. Bunu göz önünde bulunduran CONMEBOL'u oluşturan on ülke, iki yılda bir düzenlenirse Dünya Kupası'na katılmayacaklarını teyit etti. Söz konusu proje, dünyadaki en önemli spor etkinliklerinden birinin tarihini göz ardı ederek neredeyse 100 yıllık dünya futbol geleneğine sırtını dönüyor. CONMEBOL, şu anda yürürlükte olan Dünya Kupası'nı şartları ve sınıflandırma sistemleriyle desteklemektedir" denildi.

Avrupa'daki bazı ülkelerin futbol federasyonları da Dünya Kupası'nın 4 yıl yerine 2 yılda bir yapılması durumunda FIFA'dan ayrılma kararı alabileceği belirtildi. UEFA ile FIFA'nın ayrı düştüğü bu konuda UEFA Başkanı Ceferin de olumsuz görüş bildirmiş ve turnuvanın değerinin düşeceğini söylemişti.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) de FIFA Dünya Kupası'nın dört yerine iki yılda bir yapılmasının, futbol dışındaki branşların gelişimini baltalamasından endişelendiklerini belirtmişti.

FIFA Başkanı Gianni Infantino'nın bu karşı çıkışlar neticesinde geri adım atıp atmayacağı merak konusu.

Aralık ayında bu konunun oylanması bekleniyor.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Ahmet Nur Çebi'den tepki çeken 'yabancı hakem' önerisi