15 adımda markette hesaplı alışveriş

Elektrik, su ve doğal gazdan tasarruf yapmak kadar market alışverişlerini daha düşük bütçelerle aradan çıkarmak günümüzde hüner istiyor. Temel ihtiyaçları karşılarken tasarruf zor gibi görünse de biraz dikkatle avantaj yakalamak mümkün. / Bilal Emin Turan'ın haberi...

14 Nisan 2019, Pazar 09:39 Son Güncelleme:
A A
PSİKOLOJİK ETKİSİ

PSİKOLOJİK ETKİSİ

İnsanların marketlerdeki alışveriş tercihleriyle ilgili tonlarca araştırma yapılıyor. Elde edilen sonuçlara göre marketlerde ya da mağazalarda satış stratejileri belirleniyor. Reyonlara koyulan ürünlerin şeklinden tutun da ambalaj rengine ve logosuna kadar birçok konu alışveriş davranışları üzerinde etkili oluyor.

SİHİRLİ DOKUNUŞLAR

SİHİRLİ DOKUNUŞLAR

Örneğin; çoğu insan sağ elini kullandığı için markette genelde sağ tarafa yönelir. Bu yüzden daha çok kazandıran ürünler de buna göre yerleştiriliyor. Yine daha çok satılan veya pahalı ürünler, göz hizasına yerleştiriliyor. Böylece tüketicinin kolayca erişip daha çok alması sağlanıyor. Marketlerde bunun gibi sihirli dokunuşlar olsa da alışverişte tasarruf etmek sizin elinizde.

İŞTE DİKKAT ETMENİZ GEREKEN BASİT YOLLAR...

 1- MAĞAZAYA ÖZEL

1- MAĞAZAYA ÖZEL

Markasız görünen ve üzerinde marketin ismini taşıyan gıda ürünleri uygun fiyatlıdır. Bu ürünleri de bildik markaların tedarikçileri üretir. Süt, peynir, çay,  deterjan, bakliyat, tuvalet kağıdı, temizlik bezi gibi evinizde her zaman ihtiyacınız olan birçok ürünü uygun fiyatlarla alarak tasarruf sağlayabilirsiniz.

2- İNDİRİMLER

2- İNDİRİMLER

Rutin olarak aldığınız ürünlerin fiyatlarını ve gramajını bir yere not edin. Marketlerde neredeyse her gün indirimli ürünler satılıyor. Bu indirimler yüzde 50-60’a kadar çıkabiliyor. Yani her alışverişte almak istediğiniz ürünün fiyatına gözatın ve indirimleri kovalayın. İndirim etiketi genelde sarı renk. Ama bazen sarı etiketler tuzak da olabilir. O nedenle önceki fiyatı bilmeniz yani not etmeniz önemli.

3- MARKET KARTI

3- MARKET KARTI

1-2 liraya satılan ve üyelik gerektiren market kartları planlı olarak birçok üründe büyük avantajlar getiriyor veya puan biriktirmenizi sağlıyor. Hangi marketten alışveriş yapıyorsanız mutlaka kart da edinin.

4- MARKA YERİNE ÜRÜN

4- MARKA YERİNE ÜRÜN

Önce evdeki eksikleri ya da bitmek üzere olan ürünleri gözden geçirin, listeleyin ve alışverişte listeye sadık kalın. Liste yaparken marka ismi yerine  ihtiyacınız olan ürünü yazın. Markayı listeye yazmak, sizi aynı ürüne yönlendirir bu yüzden indirimli diğer ürünleri gözden kaçırmanıza neden olabilir.

5- SEZONDA YETİŞEN

5- SEZONDA YETİŞEN

Özellikle sebze ve meyve alırken sezon ürünlerini tercih edin. Mevsiminde sebze ve meyve ile beslenmek daha sağlıklı ve tasarrufludur.

 6- YOĞUN SAATE DİKKAT

6- YOĞUN SAATE DİKKAT

Marketler tatil günlerinde, iş çıkış saatlerinde kalabalık olur. Alışveriş yaparken kafanızın karışmasını ve kasada sıra beklemek istemiyorsanız, alışverişinizi tenha saatlerde yapın. Bunun için birçok ürünün reyona taze taze koyulduğu sabah saatlerini tercih edin.

 7- O DA PROTEİN

7- O DA PROTEİN

Et yerine zaman zaman yeşil mercimek, fasulye, nohut pişirebilirsiniz. Bu baklagillerden etteki kadar protein almak mümkün. Yumurta da aynı şekilde iyi bir protein kaynağıdır.

8- ACİL DEĞİLSE...

8- ACİL DEĞİLSE...

Mağazaların giriş bölümü sizi alışveriş moduna sokar ve hesapta olmayan ürünleri almanıza yöneltebilir. 6’lı 12’li paketler, üzerine promosyon yapıştırılmış ayçiçek yağları... Acil değilse ve ciddi indirim yoksa paranız cebinizde kalsın.

9- AÇ GİTMEYİN

9- AÇ GİTMEYİN

Alışverişe tok gidin. Açlık hissiyle yapacağınız alışveriş daha fazla olacaktır. Özellikle taze ekmek veya unlu mamül kokusu iştah açar ve planların dışında alışveriş yapmanıza neden olur.

10- PAHALIYA ALDANMAYIN

10- PAHALIYA ALDANMAYIN

Alışverişte en büyük yanılgılardan bir tanesi yüksek fiyatlı olanın daha kaliteli olduğu algısıdır. Pahalısını almak yerine aynı özellikteki yerli malı ürünleri daha ucuza alabilirsiniz.

11- TANE FİYATINA BAKIN

11- TANE FİYATINA BAKIN

10 tanesi 10 lira’ gibi ibareler yazan ürünler avantajlı izlenimi yaratır. Bu yüzden tane fiyatına bakarak mutlaka kontrol edin.

12- BÜYÜK BOY AVANTAJI

12- BÜYÜK BOY AVANTAJI

Temizlik malzemesi ve sıvı sabun gibi gibi sık tüketilen malzemeleri genelde büyük boy almaya çalışın. Fiyatlar daha uygun olabiliyor.

13- KARŞILAŞTIRIN

13- KARŞILAŞTIRIN

Fiyatları diğer marketlerle karşılaştırmaya çalışın. Aynı kalite ürünü daha düşük fiyata bulabilirsiniz. Ama gramajlara dikkat!

 14- ÇOK ADETLİ

14- ÇOK ADETLİ

Havlu ve tuvalet kağıdını çok adetli alın. Yapabiliyorsanız tane fiyatını karşılaştırın. Deterjan ve hijyen malzemeleri, bakliyat, sıvı yağ gibi daha uzun süreli koruması olan ürünleri bitmese de uygun fiyata bulursanız alın.

15- KASİYERE SORUN

15- KASİYERE SORUN

Belli tutarın üzerinde alışveriş yaptığınızda bazı ürünlerde yarı yarıya indirim olabiliyor. Kasiyer sizi uyarmayabilir. Sormayı unutmayın.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Ayakkabı esnafına ucuz kredi