2010'da normale döneriz

Mustafa Koç, “Durumun düşündükleri gibi olmadığını gördüler. Dünyanın 16'ncı ekonomisi olarak Türkiye'nin etkilenmemesi söz konusu olamazdı. Ama şimdi gerekeni yapıyorlar. 2010'un ortasında normale döneriz” dedi

31 Ekim 2009, Cumartesi 05:00
A A

GEREKLİ ÖNLEMLER ALINIYOR

Koç Holding Başkanı Mustafa Koç, Hükümetin, başta krizin Türkiye’yi etkilemeyeceği algılamasına sahip olduğunu belirterek, “Ama şimdi gerekli önlemler alınıyor ve ne gerekiyorsa onu yapıyorlar” dedi. Mustafa Koç, Fortune Türkiye’de yer alan röportajında, Türkiye’de işlerin, 2010 senesinin ortasında normal seviyesine döneceğini belirtti. Koç, yüzde 5-6 büyümenin işsizliği önleme ve ekonomiyi belli düzeyde tutma açısından çok önemli olduğunu belirtti.

AVRUPA KADAR ETKİLENMEDİK

Sürdürülebilir bir büyümenin şart olduğunu vurgulayan Mustafa Koç, bu büyümeyi Türkiye’nin 2008 yılına kadar yaptığını ancak ondan sonra, krizden, büyümenin de nasibini aldığını dile getirdi. Mustafa Koç, “Türkiye krizden etkilendi ama mesela Avrupa’ya, İngiltere’ye, Amerika’ya göre daha az etkilendi. Bunun en önemli nedeni, finans sektörünün 2001’den sonra yaptığı reformlardan kaynaklanan sağlam yapısı. O bakımdan çok şanslıyız” ifadesini kullandı.

HADİSELER KONTROL ALTINDA

Hükümetin başta bu krizin Türkiye’yi etkilemeyeceği gibi bir algıya sahip olduğunu belirten Koç, “Yüzde 100 Batı’ya entegre olmuş Türkiye’nin etkilenmemesi söz konusu olamazdı. Ama şimdi gerekli önlemler alınıyor. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan daha önceden de ekonomiden sorumluydu. Kendisi konulara vakıf. Orta Vadeli Planı da açıkladı. Tahmin ediyorum, dış kaynaklı görüşmeler de oluyor. Dolayısıyla, hadise kontrol altında diyebilirim” dedi.

TÜRKİYE SIKINTI YAŞAMAZ

“IMF anlaşması yapılmadı, bir şey olmadı” diyen Mustafa Koç şöyle konuştu: “Herhalde bildikleri bir şey var, görüşme halindeler. Türk ekonomisi bu saatten sonra sıkıntı yaşamaz. Ama başta olsaydı borsa bu kadar düşmez, dolar çıkmazdı, iyi olurdu. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan IMF ile ilgili düşüncelerini belirtti: “Orta Vadeli Program’da büyümenin finansmanı için IMF anlaşması iyi araç olabilir, olmazsa biz başka şekilde finanse ederiz.”

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.