5 yeni gen keşfedildi

5 yeni gen keşfedildi

Plos One Dergisi'nde yayımlanan araştırma, insanın yüz morfolojisinin anlaşılması açısından büyük bir gelişme olarak nitelendi

15 Eylül 2012, Cumartesi 10:50 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Hollanda’nın Rotterdam kentindeki Erasmus Üniversitesi Tıp Merkezi’nde yapılan araştırmaya 10 binden fazla denek katıldı.

Prof. Kayser ve ekibi, manyetik rezonans görüntüleme yöntemiyle deneklerin kafa ve yüz özelliklerini inceledi ve bunları portre fotoğraflarıyla karşılaştırdı. Daha sonra belirli yüz tiplerine sahip kişilerde ortak olan genetik varyasyonlar belirlendi. Bu varyasyonlardan farklı yüz biçimlerini belirleyen 5 gen olduğunu ortaya çıkaran Prof. Kayser ve ekibi, bu genlere PRDM16, PAX3, TP63, C5orf50 ve COL17A1 adlarını verdi.

Prof. Kayser, daha önce DNA örneklerinden saç ve göz rengini tahmin edebilen bir test geliştirmişti. Yüzün şeklini belirleyen genlerin keşfi ile saç ve göz rengini tahmin eden test, adli tıp açısından da büyük önem taşıyor.

Bilim insanları, gelecekte sadece DNA örnekleri kullanılarak şüphelilerin profillerinin belirlenebileceğini ileri sürüyor.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (25 Şubat 2021)