5412 TL'ye kadar çalışanların primlerini devlet ödeyecek

Yeni torba tasarısı bilişim ve imalat sektörlerinde faliyet gösterenlere prim musluklarını sonuna kadar açıyor. Maaşı 5412 TL'ye kadar olan çalışanların primleri devlet tarafından karşılanacak. Normal bir çalışan için verilecek destek de 883 TL'yi bulacak

14 Mart 2018, Çarşamba 16:03
A A
5412 TL'ye kadar çalışanların primlerini devlet ödeyecek

Murat GÜLDEREN

 
Meclis'te görüşmeleri devam eden torba tasarı işverene büyük teşvikler getiriyor. Yeni çalışanların tüm prim ve vergileri devlet tarafından ödenecek. Normal bir çalışan için verilecek rakam asgari ücret üzerinden 883 lirayı bulacak. Bilişim ve imalat sektörlerinde yeni eleman alındığında ödenecek teşvik asgari ücret ile sınırlanmayacak. Yani maaşı 5412 TL'ye kadar olan çalışanların da primini devlet ödeyecek.
 

İŞKUR'A BAŞVURU ŞART

 
Tasarıdaki yenilikleri yorumlayan İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Güngören Te dedi.
 

BİR İŞÇİNİN PRİMİNİ DEVLET BİR İŞÇİNİN PRİMİNİ İŞVEREN ÖDEYECEK

 
Paketteki küçük ve orta ölçekli işletmeler için ilave istihdam edilecek her bir işçi için 'Bir senden bir benden' kuralına da dikkat çeken Özen şöyle konuştu: "İşçilerden birinin primini devlet, birini işveren ödeyecek. Burada da İşkur'a kayıt ilk şart. Kişinin 2018'de işe alınmış olması ve 25 yaşını geçmemiş olması gerekiyor. Ayrıca 10 gün kuralı burada da var. Bir iş yerinde en fazla 2 sigortalı bu destekten yararlanacak."
 

GERİYE DÖNÜK PRİM

 
Tuncay Özen, bu şartlar altında eleman almış ancak hiçbir teşvikten yararlanmak için SGK'ya başvuruda bulunmamış kişilere de 6 aylık fırsat tanındığını söyledi. Özen, "Vatandaş eleman almış ancak teşvikten haberi olmamış olabilir. İşverenin 6'ncı aya kadar bu teşvikleri geriye dönük olarak kuruşu kuruşuna alma hakkı var" açıklamasında bulundu. 
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.