5'ten fazla çocuk doğuranlarda bunama riski daha yüksek

Güney Kore ve Yunanistan’da 60 yaşından büyük 3 bin 500’den fazla kadının katılımıyla yapılan araştırma, 5 ya da daha fazla çocuk doğuran kadınlarda yaşlandıklarında demans (bunama) görülme olasılığının yüzde 70 artabileceğini ortaya koydu

19 Temmuz 2018, Perşembe 15:50 Son Güncelleme: 19 Temmuz 2018, Perşembe 15:57
A A

CNN’nin haberine göre araştırmada demans (bunama) hastası olmayan, 5 ya da daha fazla çocuk sahibi kadınların bilişsel testlerde 5’ten az çocuğu bulunanlara kıyasla daha başarısız olduğu da gözlendi.

Yaş ortalaması 71 olan kadınlar arasında bir ya da 2 kez tamamlanmamış gebelik yaşayanlarda ise demans riskinin hiç hamile kalmayanlardan çok daha düşük olduğu belirtildi.

HORMONLAR VE STRES BEYNİ OLUMSUZ ETKİLİYOR

Seul Ulusal Üniversitesi'nde görevli nöropsikiyatrist Ki Woong Kim, demans riskinin artmasında, kadınların sürekli çok yükselip aniden düşen östrojen ve stres hormonlarına maruz kalmasının neden olabileceğini, bu durumun beyni olumsuz yönde etkilediğini söyledi.

Ki Woong Kim, araştırmalarında tamamlanmamış gebelikle ilgili bulguları ise çok şaşırtıcı bulduklarını sözlerine ekledi.

2016 Dünya Alzaymır Raporu’na göre, dünyada 47 milyon demans hastası bulunuyor.

AA


SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.