6 bin kişiye göz taraması

6 bin kişiye göz taraması

Türk Oftalmoloji Derneği, "Glokoma Göz Yummayın" kampanyası kapsamında 15 ilde 6 bin kişiye göz taraması yapacak

04 Kasım 2009, Çarşamba 12:41 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Türk Oftalmoloji Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Nevbahar Tamçelik yaptığı açıklamada, yarın yola çıkacak "Glokom’a Göz Yummayın TIR’ı"nın 5 Ocak 2010 tarihine kadar 15 ilde 16 noktada ücretsiz göz taraması yaparak, her ilde glokom hastalığında erken teşhisin önemi konusunda halkı bilinçlendirmeye yönelik toplantılar düzenleyeceğini belirtti.

Prof. Dr. Tamçelik, proje kapsamında ilk toplantı ve glokom taramasının ilk durak olan İstanbul’dan başlayacağını, 8 Kasım Pazar gününe kadar Taksim Meydanı’nda tarama yapılacağını, ardından sağlık TIR’ının sırasıyla Antalya, Konya, Kayseri, Adana, Gaziantep, Diyarbakır, Erzurum, Trabzon, Samsun, Ankara, Aydın, İzmir, Bursa ve İzmit’i ziyaret ederek tekrar İstanbul’a geleceğini kaydetti.

Erken teşhisle büyük oranda önlenebilmesine rağmen glokomun dünya üzerinde görme kaybına yol açan en önemli ikinci neden olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Tamçelik, halk arasında göz tansiyonu olarak da bilinen hastalığa dikkati çekmek ve toplumu bilinçlendirmek istediklerini belirtti.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Günde 3-4 fincan kahve içerseniz ne olur?