6 saniyede şeker testi!

6 saniyede şeker testi!

Dünya genelinde hızla yayılan diyabet; zamanında tanı konulmadığında körlük, böbrek yetmezliği gibi ciddi organ hasarlarına yol açabilen önemli bir hastalık. Şimdiye kadar kan tahlili yaptırmadan farkına varamadığımız bu hastalığı; artık iğnesiz, kansız, ağrısız bir şekilde öğrenebilirsiniz

30 Haziran 2015, Salı 15:45 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabeti erken fark etmek büyük önem taşıyor. Damarlara ciddi hasar veren rahatsızlık, tanı konulduğunda yolunu yarılamış olabiliyor. Ancak bir göz tarama cihazıyla komplikasyondan 7 yıl öncesine kadar diyabeti yakalamak artık mümkün.

Türkiye Metabolik Cerrahi Vakfı Başkanı Doç. Dr. Alper Çelik cihazın 15 yıllık bir çalışma sonucunda, yedi klinik testi başarıyla geçtikten sonra kullanılmaya başlandığını belirtiyor. Çelik "Dışarıda şeker hastası olduğunu bilmeyen ve öğrenmek için herhangi bir şey yapmayan birçok insan var. Özellikle ailesinde şeker hastalığı geçmişi bulunan bireylerin belli aralıklarla test yaptırması gerekiyor. Günlük hayat koşuşturmasında bu her zaman vakit ayırabildiğimiz bir şey değil. Ancak bu yeni teknoloji ile diyabet tanısını çok kısa sürede koymak ve tedavisine çok daha erken başlamak artık elimizde" diye konuştu.

6 SANİYEDE TEŞHİS

Cihaz temel olarak bir tarama ile gözde yükselen şeker kristallerini ölçüyor ve tarama sonunda bir rapor ile ne kadar risk altında olduğunuzu size gösteriyor. Taramaya geçmeden önce hastanın bilgileri alınıp sisteme giriş yapılıyor. Daha sonra uygun şekilde oturan hasta gözünü kırpmadan 6-10 saniye kadar bekliyor. Bu kısacık süre sonunda gerekli analizleri gerçekleştiren cihaz size bir rapor sunuyor. Raporda, yüzde olarak ne kadar risk altında olduğunuzu görebiliyorsunuz. Sonuç olarak risk altında iseniz, erken bir müdahale ile hastalığı henüz başlamadan bitirmek olası bir hal alıyor.

 

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Dr. Ender Saraç'tan bağışıklığı güçlendiren 10 öneri