7 adımda renkli saç boyama rehberi

Renkli saçlar... Evet kesinlikle cesaret işi ancak karantinada insanın canı sıkılınca kendine sarıyor. Saç boyanmayan, saç tıraş edilmeyen ve boyanmayan, her gün farklı bir maske denenmeyen karantinaya; karantina denmez. Böyle olunca artık sıradan uygulamaları bir kenara bırakıp saçları rengarenk yapmak farz oldu. Kendiniz boyamasanız bile bugünden itibaren kuaförler açıldı. Güvendiğiniz kuaförünüze kendinizi renkli saçlar için emanet edebilirsiniz. Ancak bu küllü kahverengi değil. Mavi, pembe ya da yeşil gibi saç boyaları öncesinde biraz hazırlık yapmakta yarar var. İşte 8 adımda renkli saç boyama rehberi!

12 Mayıs 2020, Salı 16:13 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Ten renginize dikkat edin

Ten renginize dikkat edin

Evde saç boyama işlemleri, evde 'boyama işlerine' dair yapılacak en eğlenceli şey. Ancak pembe ve lila gibi pastel renkler herkese göre değil. Eğer açık ve sarışın bir ten rengin varsa pastel rengi boyalar tam sana göre. Eğer kumral ya da koyu bir cildin varsa hiç bulaşma deriz. Daha esmer tenliler için daha sağuk mavi tonları önerilir. Renkli saçlara çok çok kafayı takmamışsan ilk etapta saçının tamamını boyamak yerine saçlarının arasına bir ışıltı atabilirsin. 

Saçınızı boyamadan önce deneme yapın

Saçınızı boyamadan önce deneme yapın

Pembe, mavi ya da lila saçınızı boyayacağınız pastel renge henüz karar veremediyseniz. İnce renkli tişörtleriniz yardımcı olabilir. Ayna karşısına geçin ve renkli tişörtlerinizi kafanıza geçirin. Böylelikle cildinizin alt tonu ve göz renginizle uyumlu bir boyayı tercih edebilirsiniz. Eğer tercihiniz pembeyse ve yanaklarında kızarıklıklar olan bir açık tenliyseniz şanslısınız. Böylelikle saçınızdaki pembe cildinizdeki kızarıklıklarla uyum sağlayarak dikkati başka yöne çeker. 

Saçınızın sağlıklı olduğundan emin olun

Saçınızın sağlıklı olduğundan emin olun

Sağlıklı saçlar boyayı her zaman daha iyi tutar ve daha canlı gösterir. Bu yüzden saçınızı renli saçlara boyamadan önce tamamen sağlıklı olduğudnan emin olun. Sık sık doğal maskeler yaparak saçınızı besleyin. Mümkünse kırıklarını aldırdıktan sonra boyayın. Böylelikle aksi bir durumda -hafif saç yanması gibi- kırçıllı görüntüye mahal vermemiş olursunuz. 

Marka değil, ton seçin

Marka değil, ton seçin

Boyanızı marka odaklı değil, ton odaklı seçin. Konu saç boyasıysa fiyat konusunu gözden çıkararak size en yakışacak tonu seçmeye çalışın. En popüşer pembe tonunu ya da markasını değil. 

Bakım ürünlerine yatırım yapın

Bakım ürünlerine yatırım yapın

Saç uzmanlarının en sık aldığı soru, gökkuşağını andıran saçların nasıl uzun süre korunabileceği. Öncelikle saçlarınızı mümkün olduğunca az yıkayın. Hatta rengi muhafaza etmek için saç kreminin içine biraz boya bile katabilirsiniz. Bunu saç bakım rutininize dönüştürürseniz saçınız beklediğinizden çok daha uzun süre kalıcı olacaktır.

Rengin solacağını kabul edin

Rengin solacağını kabul edin

Pembe rengin sahibi gül bile solar. Siz saçınızın -aldığınız tüm önlemlere rağmen- solmayacağını zannetmeyin. Boyanın ruhunda bir solmak var. Ama size iyi bir haberimiz var, bazı renkler üzerinden haftalar geçtikçe güzelleşir. Solmaya başladıktan hemen sonra yeniden boyamayın ve saçınızın alacağı rengi biraz gözlemleyin. 

Ve 10 adımda renkli saç boyama talimatları

Ve 10 adımda renkli saç boyama talimatları

  • Uygulamanızın mükemmel olması ilgili stres yapmayın. Renkli saçlarda genellikle mükemmel olmaması, onu mükemmel yapan şeydir.
  • Ama yine de en başarılı uygulamayı yapmak istiyorsanız kuru saçlarla başlayın.
  • Alerji testi yapmayı sakın ola ki atlamayın. Alerji testi yapma kılavuzu boya kutularında bulunur.
  • Muhakkak eldiven kullanın.
  • Saçlarınızı güzelce tarayın, herhangi bir dolaşıklık olmasın. Aksi takdirde boya her yere eşit dağılmaz.
  • Saçlarınızın uçlarına belki ince bir tabaka halinde maske de uygulayabilirsiniz.
  • Saçlarınızı köklerden uçlara kadar boyayın, boyanın her yere değdiğinden emin olun.
  • Ve saçlarınızı 30 dakika boyunca duş bonesinde bekletin. Yarım saat sonra saçlarınızın bir 5 dakika nefes almasına izin verin ve soğuk suyla yıkayın.
  • Boyanızın erken bittiğini düşünüyor, rengin yeteri kadar canlı ve parlak olduğuna emin olmadıysanız, bir sonraki gün yeniden boyayın.
  • Bu durumla karşılaşmamak için ne renk alırsanız alın iki kutu alın saçlarınız yarı yolda kalmasın.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Son yılların en iyi 10 kırmızı halı görünümü