ABD'de 9 banka kapatıldı

Kredi borcunu ödeyememe sorununun sürmesi nedeniyle ABD'de 9 banka daha kapatıldı.

01 Kasım 2009, Pazar 12:41
A A
ABD'de 9 banka kapatıldı

ABD’de, kredi borcunu ödeyememe sorununun sürmesi nedeniyle dün, 9 banka daha kapatıldı. Böylece bu yıl kapatılan banka sayısı 115’e çıktı. Federal Mevduat Sigorta Fonu (FDIC), dün, California, Illinois, Teksas ve Arizona eyaletlerindeki 9 bankanın kapatıldığını, US Bancorp’a bağlı U.S. Bank’ın kapatılan bankaların varlıklarının çoğunu ve mevduatlarını üstleneceğini açıkladı. 

Geçen yıl finansal krizin başlamasından bu yana ilk kez bir günde 9 banka kapatan FDIC, 153 şubesi bulunan bu bankaların Eylül ayı sonu itibariyle 19,4 milyar dolar varlığa ve 15,4 milyar dolar mevduata sahip olduğunu bildirdi. FDIC, 9 bankanın kapatılmasının fona maliyetinin 2,5 milyar doları bulacağını açıklarken, bu yıl şimdiye kadar bankaların kapatılmasının maliyetinin 25 milyar doları aştığı ifade edildi. 

Yüzlerce bankanın daha kapanması ihtimalinin bu maliyeti 2013 yılına kadar 100 milyar dolara çıkarması bekleniyor. ABD’de 2007 yılında 3, geçen yıl 25 ve bu yıl şimdiye kadar ise 115 bankanın kapısına kilit vuruldu. FDIC, ABD’de 1989 yılındaki tasarruf ve kredi krizi sırasında 534 bankaya el koymuştu. FDIC’in sorunlu banka listesinde ilk çeyrekte 305 olan sayı Haziran ayı sonu itibariyle 416’ya çıkmış bulunuyor. 

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.