ABD'de konut siparişinde artış

ABD'de eylül ayında bekleyen konut siparişleri yüzde 6,1 arttı. Böylece, siparişler 8 aydır üst üste artış göstermiş oldu

02 Kasım 2009, Pazartesi 17:40
A A
ABD'de konut siparişinde artış

Ulusal Emlakçılar Birliğinin açıkladığı verilere göre, ağustos ayında 110,1 olan bekleyen konut siparişleri endeksi yüzde 6,1 arttı. Artışta, bu ay sonunda ilk defa konut alacaklara sağlanan vergi avantajının sona ermesi etkili oldu.

Öte yandan, Ticaret Bakanlığı'nın açıkladığı verilere göre, eylül ayında toplam inşaat harcamaları yüzde 0,8 artış gösterdi. İnşaat harcamalarındaki artışta, mesken olarak kullanılan konut yapımındaki yüzde 3,9 yükseliş etkili oldu.

Bu arada, ABD’de imalat sanayi endeksi de 2006 Nisan ayından bu yanaki en büyük yükselişini kaydetti. Eylül ayında 52,6 olan endeks, geçen ay 55,7’ye yükseldi. İmalat sanayi endeksindeki artışta, kamu harcamaları ve deniz aşırı ülkelerdeki talepteki yükseliş etkili oldu.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.