Açlık rakamları korkutuyor

BM'ye bağlı Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile Dünya Gıda Programı'na göre 2009 yılında 1 milyar insan gıdasız yaşadı

14 Ekim 2009, Çarşamba 13:01
A A
Açlık rakamları korkutuyor

Dünyada açlığa ilişkin yıllık raporda, 2009’da, bir önceki yıla göre yaklaşık 100 milyon kişinin daha aç kaldığı ve bunun son 40 yıldaki en yüksek aç sayısı olduğu vurgulandı.

ARTIŞ TAHAMMÜL EDİLEMEZ BOYUTTA
FAO Genel Sekreteri Jacques Diouf da yaptığı açıklamada, "Aç insanların sayısındaki artış tahammül edilemez noktada" dedi. Açlık sorunun yok edilmesi için dünyanın ekonomik ve teknik olanaklarının bulunduğunu vurgulayan Diouf, açlığın sonsuza kadar yok edilmesi için daha güçlü siyasi irade ortaya konamadığını belirtti.

Açların sayısındaki artışın nedeninin "bereketsiz hasat" olmadığı, özellikle gelişmekte olan ülkelerdeki yüksek gıda fiyatlarından, gelirlerin azalmasından ve işten atılmalardan kaynaklandığı vurgulandı.

Rapora göre, yardımların ve tarım yatırımlarının azalması son 10 yıldır açların sayısını sürekli artırdı ve bu gidiş değiştirilmezse uluslararası toplumun daha önceki yıllarda ortaya koyduğu, 2015’e kadar açların sayısının azaltılması hedefine ulaşılamayacak.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.