Advertorial İlk sezonunda fark yarattı
Sponsorlu

İlk sezonunda fark yarattı


Paylaş
İlk sezonunda fark yarattı

Açıldığı günden bu yana binlerce kişiyi ağırlayan El Yar, kısa zamanda çok sevildi. Damak çatlatan lezzetlerle ve Lübnan müzikleriyle fark yaratan El-Yar, yaza damgasını vurdu.


İlk yatırımı Limon Köyiçi’ni bundan yedi yıl önce ‘kaliteli yemek, kaliteli müzik’ mottosuyla hayata geçiren başarılı iş insanı Yasin Becek, Alaçatı tutkunlarına bu yaz bambaşka bir klasik kazandırdı. Lübnan mutfağının tatil beldesindeki tek adresi El-Yar’ı 14 Haziran’da Alaçatı’da hayata geçiren Yasin Becek, başarısına başarı kattı. Alaçatı’nın en yenisi El-Yar, baharatları, kokusu, otları ve rengarenk sunumları ile oryantalist ama bir yandan da modern bir yemek kültürüne sahip. Lübnan mimarisinden yola çıkılarak tasarlanan El-Yar’a giriş yaptıktan sonra kendinizi yasemin ve begonvillerle dolu eşsiz bir dünyanın içinde buluyorsunuz. Uzun yıllar boyunca farklı uygarlıklara ev sahipliği yapan Lübnan, deniz kıyısı olmasından dolayı ticaretin gelişmesiyle birlikte bambaşka bir kültür ve mutfağa sahip.

MUTFAĞIYLA İLGİ ÇEKTİ

Lübnan lezzetlerini Alaçatı’da bulacağınız El-Yar’ın mutfağının başındaysa, yemeği bir sanat eserine dönüştürmesiyle bilinen usta şef Eyüp Gül yer alıyor. Osmanlı’dan kalan bulgur, nohut ve acı sebebiyle, Güney Doğu mutfağının izlerini taşıyan Lübnan mutfağı, Akdeniz’e kıyısı olmasından dolayı ise zeytinyağı ve otları da içinde barındırarak geniş yelpazedeki mutfağıyla oldukça ilgi çekiyor. Mezelerin ana yemek yerine geçtiği, bakliyatın bolca tüketildiği, baharat, zeytinyağı ve yoğurdun baş tacı olduğu, kuzu etinin yemekleri şenlendirdiği Lübnan mutfağı, usta şef Eyüp Gül’ün elinde başka bir forma dönüşüyor.

Meze olarak menüde; humus, mutabbel, ılık ot kavurma, muhammara, babaganuş, beyaz kinoalı tabule, karadutlu cacık, fettus salatası, etli çiğ köfte bulunuyor. Ara sıcak olarak menüde ise; 4 peynirli patlıcanlı kumpir, etli yaprak sarma, mercimekli mantı, bakladan falafel, cips patates, fındık lahmacun yer alıyor. Ana yemek olarak ise Adana kebap, çıtır kanat, şaşlık kebabı menünün gözdelerinden. Tatlı olarak ise karamelli muhallebi servis ediliyor. Fransız mutfağına da göz kırpmayı ihmal etmeyen Lübnan mutfağının eşsiz lezzetleri, her biri Gaziantep’te özel olarak hazırlanan birbirinden farklı tabakların içinde otantik tepsiler eşliğinde misafirlere sunuluyor

EGE OTLARI LEZZETİ KATLIYOR

Limon Köyiçi’nin ardından El-Yar’ı da bir Alaçatı klasiği haline getirmek için kolları sıvayan başarılı işletmeci Yasin Becek; “Tüm ekip bir Beyrut gezisi düzenledik. Güzel deneyimler edindik, menümüzü oluştururken Ege olduğumuzu da unutmadan bir liste hazırladık. Ege’nin meşhur ılık ot kavurmasını koymayı ihmal etmedik ayrıca şevketi bostan olmazsa olmaz dedik harika mezeler koyduk menümüze. İşin kebap kısmına gelecek olursak biz onlardan açık ara öndeyiz, hiç macera aramadan Beyrut’tan etkilenmeden kendi Adanamızı, kendi şaşlığımızı, kendi çıtır kanadımızı koyduk menümüze. Falafeli herkes nohuttan yaparken biz bakladan yapmaya karar verdik” şeklinde konuştu.