Advertorial Laktoz intoleransının belirtileri nelerdir ve nasıl başa çıkabiliriz?
Sponsorlu

Laktoz intoleransının belirtileri nelerdir ve nasıl başa çıkabiliriz?


Laktoz intoleransının belirtileri nelerdir ve nasıl başa çıkabiliriz?

Laktoz intoleransı, laktozun vücutta parçalanmasını sağlayan laktaz isimli enzimin eksikliğinden kaynaklanır. Bu enzim, normalde laktozu parçalayarak glikoz ve galaktoza dönüştürür. Eksik olduğunda ise parçalanamaz ve Laktoz intoleransının belirtilerini ortaya çıkarır. Süt ve süt ürünlerinin tüketiminden sonra yaşanan şişkinlik, huzursuzluk, hareket içeren aktivitelerin kalitesinde düşüklük, mide krampları, bulantı, ishal gibi sorunlar laktoz intoleransının habercisi olabilir.

Ülkede her altı çocuktan birinde laktoz intoleransı görülüyor

Ülkemizde her altı çocuktan birinde laktoz intoleransı olduğu belirtilmektedir. Genelde birçok insan bu sebeple süt ve süt ürünlerinin tüketimini azaltma eğilimindedir fakat bu kesinlikle doğru bir çözüm değildir. Çünkü sütün içindeki kalsiyum çocuklarda kemik gelişimi için önemli bir rol oynamaktadır.


Çocuğunuzda nasıl tespit edebilirsiniz?

Her şeyden önce, günlük beslenme programını sıkı bir şekilde takip ederek çocuğunuzun laktoz limitini öğrenmeniz önemli. Bazı çocuklarda mevcut sorunlar çok az süt tüketimden sonra gerçekleşirken bazıları için bunun eşiği daha yüksek olabilir. Bu nedenle tüketilen ürünlerin etiketlerini kontrol ederek içerikleri hakkında bilgi sahibi olmak önemli bir takip biçimidir. Bazen laktoz intoleransını tespit etmek zor olabilir. Bu gibi durumlarda çocuğunuzun laktoza duyarlılığını öğrenebilmek için bir çocuk doktoruna başvurmanız daha faydalı olacaktır.

Laktoz intoleransı olan çocuklarda nasıl bir beslenme alışkanlığına geçilmelidir?

Nesquik ürünlerinin bazıları, laktoz intoleransına uygun biçimde laktozsuz olarak hazırlanmıştır. Bu tip ürünlerin tüketimi süt ürünlerine bağlı hiçbir sorunu tetiklemez. Çünkü laktozsuz süt içeren ürünlerde süt şekeri olarak bilinen laktoz, zaten glikoz ve galaktoza dönüşmüş haliyle ürünün içindedir. Bu yapı taşları ayrıştırılmış olduğu için içildikten sonra hiçbir zorluk çıkarmaz. Günlük aktivitelerde, uykudan önce, okulda, rahatlıkla tüketilebilir. Bu sebeple laktoz intoleransı olan çocukların tüketimine uygundur.

Laktoz intoleransının belirtileri nelerdir ve nasıl başa çıkabiliriz

Laktoz intoleransının belirtileri nelerdir ve nasıl başa çıkabiliriz

SIRADAKİ HABER