Anadolu yer sincabının korunması için proje başlatıldı

Anadolu yer sincabının korunması için proje başlatıldı

Dünya üzerinde çok sınırlı bir yaşam alanına sahip olan ve daha çok Anadolu’da yayılım göstermesinden dolayı Anadolu yer sincabı adını alan tür, Uluslararası Doğa Koruma Birliği’nin (IUCN) kırmızı listesinde yer alıyor. Anadolu yer sincaplarının korunması için başlatılan projede ayrıca, biyoçeşitliliğin yanı sıra toprak, su ve diğer doğal kaynakların korunması ve daha verimli kılınması amaçlanıyor.

27 Nisan 2021, Salı 15:08 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Hatay Tabiatı Koruma Derneği ile iş birliği yapan Anadolu Grubu, Anadolu yersincabı türünün korunmasına ve neslini sürdürmesine katkıda bulunmak üzere bir biyoçeşitlilik projesi başlattı. Biyoçeşitlilik ve ekolojik dengenin sağlanması açısından çok önemli bir tür olan ve popülasyonu giderek azalan Anadolu yer sincabı, Uluslararası Doğa Koruma Birliği’nin (IUCN) kırmızı listesinde “tehlikeye yakın”’ kategorisinde sınıflandırılıyor. Konya Karapınar’da yürütülen ekolojik araştırmalarda 350 birey Anadolu yer sincabının tespit edildiği proje ile biyoçeşitliliğin yanı sıra toprak, su ve diğer doğal kaynakların korunması ve daha verimli kılınması amaçlanıyor.

Dünya üzerinde çok sınırlı bir yaşam alanına sahip olan ve daha çok Anadolu’da yayılım göstermesinden dolayı Anadolu yer sincabı adını alan bu tür, özellikle İç Anadolu bozkırlarında, yer altında yaşayan bir kemirici tür. Anadolu yer sincabı habitatının bozulması türe yönelik en önemli tehdit.


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Çernobil, nesli tehlike altındaki Moğol atlarının yuvası oldu