Ankara’da ‘Renksiz Rüya’ya altı ödül

Önceki gün sonlanan 29. Ankara Film Festivali’nde Mehmet Ali Konar’ın imzasını taşıyan ‘Renksiz Rüya’, aralarında En İyi Film’in de olduğu altı ödül kazandı

30 Nisan 2018, Pazartesi 14:00
A A
29. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde ödüller önceki gün düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Tören, Özge Uzun ve Ünsal Ünlü sunuculuğunda CerModern’de gerçekleştirildi. Ulusal Uzun Film Yarışması’nda En İyi Film ödülüne Mehmet Ali Konar’ın 1990’ların politik atmosferinde annesinin ölümünün ardından içine kapanan bir çocuğun hikâyesini anlattığı ‘Renksiz Rüya’ filmi değer bulundu. ‘Renksiz Rüya’ ayrıca aralarında En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni ve SİYAD ödüllerinin de olduğu altı ödül alarak festivalin yarışmasına damga vurdu.
 
Banu Sıvacı’nın Adana’nın bir kenar mahallesinde, abisi ve ablasıyla birlikte yasayan ve beslediği güvercinlerle özel bir bağ kuran Yusuf’un hikâyesini anlattığı ‘Güvercin’ filmi ise Mahmut Tali Öngören En İyi İlk Film Ödülü’ne layık görüldü. En İyi Yönetmen Ödülü’nü bu yıl Sundance Film Festivali’nde Büyük Jüri Ödülü alan ‘Kelebekler’le Tolga Karaçelik kazandı.

Mehmet Ali Konar yönettiği ‘Renksiz Rüya’, bir çocuğu merkeze alıyor.
 

10 FİLM YARIŞTI
 

Ulusal Uzun Film kategorisinde yarışan 10 film, yönetmen Barış Pirhasan, oyuncu Songül Öden, oyuncu Güven Kıraç, yazar Şebnem İşigüzel ve görüntü yönetmeni Meryem Yavuz’dan oluşan Seçici Kurul tarafından değerlendirildi. ‘Renksiz Rüya’ filminin yönetmeni Mehmet Ali Konar’a ödülünü seçici kurul başkanı Barış Pirhasan, Dünya Kitle İletişim Vakfı Başkanı İrfan Demirkol ve Festival Direktörü İnci Demirkol birlikte takdim ettiler. Film aynı zamanda 50 bin TL para ödülünün de sahibi oldu. ‘Güvercin’ filminin yönetmeni Banu Sıvacı’ya ise 10 bin TL ödül festival onursal başkanı Oğuz Onaran tarafından takdim edildi.
 
Ulusal Belgesel Film Yarışmasında En İyi Film ödülünü Zeynep Gülru Keçeciler’in Afganistan’ın kuzeyinde yer alan Tor kasabasındaki maden işçisi çocukların dramını ele alan belgeseli ‘Afgan Kömürü’ adlı belgeseli kazandı. Belgesele 20 bin TL ödül seçici kurul adına Kerime Senyücel tarafından takdim edildi. Yarışmada Ercan Kesal’ın mevsimlik fındık işçilerine odaklanan ‘Fındıktan Sonra’ adlı belgeseli ikincilik, Kars Gravyeri üzerine bir belgesel olan, Özgür Atlagan, Onur Gökmen ve Vera Ryser imzalı ‘Sütçü Diasporasından Hikayeler’ üçüncülük ödüllerine değer bulundu. Ulusal Kısa Film Yarışması’nda En İyi Film Ödülü’nü Ayçe Kartal’ın yaratıcı ve özgün kurgusuyla dikkat çeken ‘Kötü Kız’ filmi aldı.
 
Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı Başkanı İrfan Demirkol kapanış konuşmasında başta festival ekibi olmak üzere emeği geçen herkese, tüm yarışmacılara, seçici kurul üyelerine ve sponsorlara teşekkürlerini iletti. Festivalin gelecek sene gerçekleşecek olan 30. yılı için tüm sinemaseverlerden destek istedi.
 

KAZANANLARIN LİSTESİ

 
- En İyi Film: ‘Renksiz Rüya’
 
- En İyi Yönetmen: Tolga Karaçelik (‘Kelebekler’)
 
- En İyi Kadın Oyuncu: Tuğçe Altuğ (‘Kelebekler’)
 
- En İyi Erkek Oyuncu: Kemal Burak Alper (‘Güvercin’)
 
- En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Gülçin Kültür Şahin (‘Kelebekler’)
 
- En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Bilal Bulut (‘Renksiz Rüya’)
 
- Onat Kutlar En İyi Senaryo Ödülü: Mehmet Ali Konar (‘Renksiz Rüya’)
 
- En İyi Görüntü Yönetmeni: Yağız Yavru (‘Renksiz Rüya’)
 
- En İyi Sanat Yönetmeni: Natali Yeres (‘Yol Kenarı’)
 
- En İyi Özgün Müzik: Mehmud Berazi, Fırat Bulut (‘Renksiz Rüya’)
 
- En İyi Kurgu: Evren Luş (‘Kelebekler’)
 
- SİYAD En İyi Film Ödülü: ‘Renksiz Rüya’

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.