Çocukluk Çocuklarda DEHB belirtileri nelerdir?

Çocuklarda DEHB belirtileri nelerdir?

Paylaş
Çocuklarda DEHB belirtileri nelerdir?

Çocuğunuz sıklıkla eşyalarını kaybediyor, sürekli hareket halinde oluyor, ödevlerinde basit hatalar yapıyor, başkalarını dinlemekte güçlük çekiyor, ayrıntıları gözden kaçırıyor ve dikkatsizlikten kaynaklı yanlışlar yapıyorsa dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu ile karşı karşıya olabilir. Uzman Psikolog Kaan Üçyıldız konu hakkında önemli bilgiler verdi.

Kısaca DEHB olarak adlandırdığımız dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, çocukluk çağının en yaygın sorunlarından biridir. Dikkatsizlik, hiperaktivite/dürtüsellik ve kombine olarak 3 tür ile karakterize olmuş bir davranış bozukluğudur.

Haberin Devamı

DEHB BELİRTİLERİNİ EBEVEYNLER NASIL ANLAYABİLİR ?

Belirtileri hiperaktivite, dürtüsellik ve dikkat eksikliğinin ön planda olduğu 3 gruba ayırabiliriz.
Çocuğunuz aktif bir şekilde yoğun hareket halindeyse, gereğinden fazla konuşuyorsa, sakin bir şekilde kalması gereken durumlarda bile el ve ayaklarını oynatıyorsa, sessiz oyun oynaması gerektiğinde ses çıkarıyorsa, bir şeyleri kaybedip bulamıyorsa dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu işareti olabilir.

Aktif hareketleri olmadan, sessiz, çekingen, kendi halinde, uzaklara dalıp giden, ödevlerinde sıklıkla basit hatalar yapan bir çocuk ise dikkat eksikliği bozukluğu işareti olabilir.
Düşünmeden hareket etme, ani karar verme, konuşmayı tamamlamadan soruların cevabını verme, sıra beklemekte güçlük çekme ise dürtüselliğin işareti olabilir.

Haberin Devamı


ÇOCUĞUMDA DEHB BELİRTİLERİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM NE YAPMALIYIM?

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun değerlendirilebilmesi için ruh sağlığı uzmanından destek alınması gerekmektedir. Gerekli psikolojik testler, görüşme ve klinik gözlem ile süreç başlamaktadır. Erken dönemde fark edilmesi ve izlenmesi oldukça önem arz etmektedir.


KIZ VE ERKEK ÇOCUKLARINDA DEHB AYNI BELİRTİLERİ Mİ GÖSTERİR?

Kız çocuklarında dehb daha çok dikkatsizlik belirtileri ile erkek çocuklarında ise aşırı hareketlilik ve uyumsuz davranışlar ile görülmektedir fakat kız çocukları ve erkek çocukları olarak keskin bir ayrım yapmak doğru değildir. Bazı erkek çocuklarında sadece dikkat eksikliği olabileceği gibi bazı kız çocuklarında da aşırı hareketlilik belirtilerine rastlanmaktadır.

 

PEKİ DEHB NE SIKLIKLA GÖRÜLÜR ?

Uzman Psikolog Kaan Üçyıldız,'' Toplumumuzda yaygın olarak görülmektedir. Tüm toplumlarda ortalama %3-5 sıklığında görülmektedir, bu oran son yıllarda artış göstermektedir. Yani ortalama 20-25 çocuktan birinin DEHB olduğu söylenebilir.''dedi

 

 

SIRADAKİ HABER