Çocukluk Çocuklarda diyabetin 3 kritik belirtisi

Çocuklarda diyabetin 3 kritik belirtisi

Paylaş
Çocuklarda diyabetin 3 kritik belirtisi

Çocuklarda çok fazla su içme ve sık idrara çıkma diyabet belirtileri arasında yer alıyor. Çocuk Endokrinolojisi Uzmanı Prof. Dr. Bilgin Yüksel, konuyla ilgili önemli bilgiler verdi.

Çocuk Endokrinolojisi Uzmanı Prof. Dr. Bilgin Yüksel, çocuklarda çok su içme, sık idrara çıkma ve kilo kaybının eşlik ettiği belirtilerin Tip-1 diyabet hastalığının habercisi olduğunu söyledi. Diyabet hastası çocuklar için etkinlik düzenlendi. Balonlarla süslenen alanda pamuk prenses ve palyaço kıyafetleri giyen gönüllüler, çocuklarla müzik eşliğinde dans edip eğlendi. Çocuklar ellerinde Türk bayrakları ile '10'uncu Yıl Marşı'nı da söyledi.

Haberin Devamı

'SENSÖRLER KARŞILANSIN, PARMAKLARIM BANA KALSIN'

Çocukların 'Tip-1, Tip-2'den farklıdır', 'Sensörler karşılansın, parmaklarım bana kalsın', 'Diyabet benim arkadaşım' pankartları taşıdığı etkinlikte, hastalığa karşı farkındalık oluşturmak için herkes yakalarına mavi kurdele taktı.

Çocuk Endokrinolojisi Uzmanı Prof. Dr. Bilgin Yüksel, yaptığı konuşmada, çocuk yaşlarda en sık Tip-1 diyabet ile karşılaştıklarını belirterek, çok su içme, sık idrara çıkma ve kilo kaybı gibi belirtiler gösteren çocukların mutlaka sağlık kuruluşuna götürülüp metabolik kontrollerinin yaptırılması gerektiğini vurguladı.

 Gün içerisinde birçok kez şeker ölçümünde parmak uçları delinen ve acıyan Tip-1 diyabet hastası çocuklar için bu durumun çok zorlu olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Yüksel, "Hastalarımızın şu an en büyük sıkıntısı sensörlü şeker ölçüm cihazları. Bunun Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından düzenli olarak ödenmesi önemli, çünkü ailelere büyük bir maddi külfet oluşturuyor.

Haberin Devamı

Sosyal güvencesi olmayan hastalar ise bunu temin edemiyor. Bunu devletin karşılaması, sensörün SGK tarafından ödenmesi çok önemli. Sağlık Bakanlığı'nın konuyla ilgili bir girişimi oldu ama henüz hastalarımızın tamamı bundan faydalanamıyor" dedi.

SIRADAKİ HABER