Çocukluk Toplu alanlarda bulaşıcı hastalıklara dikkat!

Toplu alanlarda bulaşıcı hastalıklara dikkat!

Toplu alanlarda bulaşıcı hastalıklara dikkat!

Soğuk havaların etkisini gösterdiği şu günlerde nezle, gribal enfeksiyonlar, sinüzit, bademcik iltihabı, orta kulak iltihabı, zatürre ve bronşit gibi hastalıklar sık görülüyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Uzmanı Doç. Dr. Ceyhun Dalkan hastalıklardan korunmak için alınabilecek önlemleri anlattı.

Kış aylarının gelmesiyle birlikte özellikle ev, okul ortamı gibi kapalı alanlar hastalık saçıyor. U ortamlarda bulunan çocukların ve ebeveynlerin solunum yolu ile bulaşan gribal hastalıklara yakalanabileceğine dikkat çeken Doç. Dr. Ceyhun Dalkan, nezle, gribal enfeksiyonlar, sinüzit, bademcik iltihapları, orta kulak iltihapları, zatürre ve bronşit gibi hastalıkların sıklığının bu mevsimde arttığını kaydetti.

Enfeksiyonların büyük çoğunluğunun virüs kaynaklı olduğunu, antibiyotik kullanımının ise gerekli olmadığını belirten Doç. Dr. Dalkan “Ciddi üst solunum yolu enfeksiyonları, dirençli ateş ve alt solunum yolu enfeksiyonları gibi şikayetlerde antibiyotiğe başlanabilir. Doktor önerisi olmadan, antibiyotiğe aileler tarafından başlanmamalıdır. Ayrıca okul gibi toplu yaşam alanlarında, kusma, ishal ve hepatit A gibi hastalıklar bulaşabilir. Bu nedenle çocuklar kış sezonunda ortalama 6-8 kere çocuk doktoruna muayene olmalı, küçük büyük herkes için eller sabunlu suyla sık sık yıkanmalıdır.” dedi.

“Aşılar, hastalıklara karşı koruyucu rol üstleniyor”

Hastalığa sebep olan virüsler ve bakterilerden uzak durmanın çok önemli olduğunu söyleyen Doç. Dr. Ceyhun Dalkan, çocukları bulaşıcı hastalıklardan korumak için öncelikle okullar açılmadan önce aşılarının yaşlarına uygun olarak tamamlanması gerektiğini söyledi.

Çocuklarda D vitamini düzeyi yüksek tutulmalı

Çocukları enfeksiyonlardan korumanın bir diğer yolunun ise sağlıklı beslenme, yeterli vitamin ve mineral alımı olduğunu ifade eden Doç. Dr. Dalkan, ayrıca çocukların güneşten yeterince faydalanıp D vitamini düzeylerinin de yüksek tutulması gerektiğini hatırlattı.

Kapalı alanları mutlaka havalandırın

Özellikle el yıkama ve hijyen konularına dikkat edildiği takdirde enfeksiyonların önemli oranda azalacağına dikkat çeken Doç. Dr. Dalkan, “Toplu yaşanan okul, ev gibi yerlerin iyi havalandırılması enfeksiyonların bulaşıcılığının azaltılmasında önemli rol oynar. Hasta kişilerle temastan ve ortak eşya kullanımından kaçınmak da oldukça koruyucudur. Hasta olduğu bilinen öğrencilerin okula kabulü konusunda okul idareleri dikkatli olmalıdır. Hasta çocuklara hapşırırken veya öksürürken ağızlarını kapatmaları gerektiğinin öğretilmesi gerekir. Çocuklar mevsimine uygun olarak ne fazla ne de az giydirilmelidir” diye konuştu.

SIRADAKİ HABER