Ergenlik Çocuklarda batık neden olur, nasıl tedavi edilir?

Çocuklarda batık neden olur, nasıl tedavi edilir?

Paylaş
Çocuklarda batık neden olur, nasıl tedavi edilir?

Ergenlik döneminde terlemenin artması ayakkabı içinde gün boyu kalan ayakları da vuruyor. Buna bir de tırnakların yanlış kesilmesi eklenince deri kısa sürede tahriş olarak batık oluşumu hızlanıyor. Peki tırnak batığını önlemek için ne yapmalı?

Başlangıç evresinde olan batıkların cerrahi olmayan podolojik yöntemlerle çocuklarımızın sosyal hayatını etkilemeden tedavi edilmesi mümkün. Ancak batık tırnak hassasiyeti olan ergen çocukların düzenli olarak ayak sağlığı merkezlerinde kontrol edilmesi gerekiyor. Çünkü batık yüzünden oluşan yaranın enfeksiyona dönüşmemesi gerekiyor, aksi durumda iyileşme süreci uzuyor.

Haberin Devamı

Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Necmettin Akdeniz tırnak batması problemini "Tırnak batması, tırnak yatağını çevreleyen dokuda kızarıklık, ödem veya iltihaplanma, akıntı, kabuklanma, yara dokusu ve tırnak kenarındaki dokularda büyüme belirtileri ile ortaya çıkmaktadır. Genellikle ayak başparmağı ve nadiren diğer parmaklarda görülür." şeklinde açıklıyor.

Her yaşta ve her iki cinste ortaya çıkabilen tırnak batması yeni doğan bebeklerde de serbest tırnak kenarının gecikmiş olarak büyümesinin bir sonucu olarak görülebiliyor. Bebeklerde tırnak batması, bebeğin ayak başparmak tırnağının düzensizleşmesi veya tırnak kenar kıvrımının kalınlaşmasına neden oluyor. Ergenlerde ve yetişkinlerde ise en sık görülen neden travma ve dar bir tırnak yatağının olması.

Haberin Devamı

HER 3 ÇOCUKTAN 1'İNDE BATIK TIRNAK SORUNU VAR

"Ergenlik döneminde her 3 çocuktan biri batık problemi yaşıyor" diyen Podolog Zehra Albayrak, “İlk batık tırnak acısı hissedildiğinde erken müdahalede kısa sürede podolojik yöntemlerle sonuç alabiliyoruz. Aksi halde oluşan yara bakteri ile birleştiğinde enfeksiyona dönüşüyor ve iyileşme süreci zorlaşıyor. Ancak irritasyon durumu oluştuktan sonra batık tırnak tedavi süreçleri uzuyor. Çünkü sürekli terleyen ve asit üreten derimiz iritasyon durumunu daha da alevlendiriyor. Cerrahi olmayan podolojik yöntemlerle başlangıç evresinde olan batıklar çocuklarımızın sosyal hayatını etkilemeden tedavileri mümkün. Bu yüzden batık tırnak hassasiyeti olan ergen çocuklarımızın düzenli olarak ayak sağlığı merkezlerinde kontrol edilmeleri oldukça önemli” dedi.

"Gelişme çağındaki çocuk ve gençlerimizin kullandıkları ayakkabıların seçimi oldukça önemli. Ayrıca bu dönemdeki basış bozuklukları tırnakların uzama yönünü, yatağını ve yapısını etkileyebiliyor. Bu yüzden tercih edilecek ayakkabılar ayak yapısına uygun olmalı."

SAĞLIKLI AYAKLAR VE TIRNAKLAR İÇİN ERGENLİK DÖNEMİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

- Ayak tırnaklarımız düz olarak, el tırnaklarımız ise oval ve düzenli olarak kesilmeli.

- Seçtiğimiz ayakkabı numaraları ayaklarımıza uygun olmalı, parmaklarımı içinde rahatlıkla hareket etmeli.

Haberin Devamı

- Yürüdüğümüzde veya yaptığımız spor da hareketlerimizi kısıtlamamalı ve esnek olmalı.

- Her gün mutlaka çoraplar değiştirilmeli ve gün sonunda ayaklarımız yıkanmalı ve kurutulmalı.

TIRNAK BATMASI NEDEN OLUR?

Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Necmettin Akdeniz tırnak batması probleminin nedenlerini; ayak tırnaklarının uygunsuz kesilmesi, uygunsuz ayakkabılar, tırnak plağı anomalisi, aşırı terleme, aşırı şişmanlık (obezite), kullanılan bazı ilaçlar, aşırı eklem esnekliği (eklem hipermobilitesi), tırnak mantarı, genetik yatkınlık, anatomik bozukluk, kemik iliği kök hücre nakli, tırnak yoğunluğunun artması, şeker hastalığı (diyabet) ve gebelik bulunmaktadır.

SIRADAKİ HABER