Aort damarı yırtıldı, kanın 4’te 3’ü karnına doldu

​ Sivas’ta aort damarı yırtılan 83 yaşındaki hastanın vücudundaki kanın 4’te 3’ü karnına doldu 

24 Mayıs 2017, Çarşamba 18:28 Son Güncelleme:
A A
Aort damarı yırtıldı, kanın 4’te 3’ü karnına doldu
Yaşlılığa bağlı çeşitli rahatsızlıkları bulunan Hüseyin Aycan (83), 1  hafta önce yakınları tarafından Numune Hastanesi Acil Servisine kaldırıldı. Daha  sonra CÜ Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesine sevk edilen Aycan’ın  aort damarının yırtıldığı tespit edildi.          

Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şinasi  Manduz ve ekibi tarafından acil ameliyata alınan Aycan, 4,5 saat süren  ameliyatının ardından yaşama tutundu.          
 

'2 GÜN SONRA TABURCU OLACAK'


Manduz, Kalp Damar Servisinde basın mensuplarına yaptığı açıklamada,  Numune Hastanesinden sevkli olarak gelen hastayı kaybetme oranının yüzde 80  olduğunu söyledi. Durumu ailesine anlattıktan sonra Aycan’ı ameliyata aldıklarını belirten Manduz, "Hastanın mevcut kanının dörtte üçü karnının içine boşalmış durumdaydı. Hasta şoktaydı, mevcut hemoglobini 16-17 olması gerekirken 5  civarındaydı.

Soğuk soğuk terlemesi vardı, hastayla iletişim kurmakta  zorlanıyorduk. Çok acil müdahale edilmesi gerekiyordu.
Ameliyatı yaklaşık 4-4,5 saat sürdü. Hasta bize geldiğinde karaciğer ve böbrek fonksiyonları bozuktu, ameliyattan sonra kısa  sürede toparlamaya başladı. Şu anda genel durumu gayet iyi, bir iki gün  içerisinde taburcu olacak" dedi.
 

'CENAZESİNE YETİŞELİM DEDİK'          


Hüseyin Aycan’ın Ankara’da yaşayan kızı Nuran Barış, 'Telefonla haber alır almaz yola çıktık babam hastaneye geldikten sonra, kurtulma şansının yüzde 20 olduğunu söylediler. Umudumuzu yitirmiştik, 'Bari cenazesine yetişelim' diye geldik. Ama Allah’a çok şükür hocamızın  sayesinde kurtuldu." diye konuştu.

 

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (20 Ocak 2020)