Ara tatil için 10 farklı rota

Milyonlarca öğrencinin heyecanla beklediği kasım ara tatili bu yıl 15-19 Kasım tarihlerinde yapılacak. Bu tatil dönemi, pandemi sonrası yüzyüze eğitimin de başlamasının ardından çocuklar ve ailelerinin birbirine zaman ayırmak ve yeni yerler keşfetmek için fırsat bulmaları demek. Hafta sonları da dahil edildiğinde toplamda 9 günü bulan tatil döneminde kısa da olsa bir kaçamak yapmak isteyen aileler için hem bütçe dostu hem de keyifli 10 tatil rotası oluşturduk. Hülya ÇAYLAK / Posta

03 Kasım 2021, Çarşamba 07:00 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1-DOĞAYLA İÇ İÇE

1-DOĞAYLA İÇ İÇE

Doğayla iç içe bir tatil arayanlar için Kartepe ideal bir alternatif. Kocaeli’ne bağlı Kartepe, hem kayak seçenekleri hem de tabiat parklarıyla öne çıkıyor. Üstelik buradan yemyeşil doğasıyla ve yürüyüş alanlarıyla dikkat çeken Maşukiye’ye de günübirlik gezi düzenlemek mümkün. Kartepe’de 3 kişilik ailenin 1 gecelik konaklama fiyatı 650 liradan başlıyor. 

2-HER MEVSİMİN GÖZDESİ

2-HER MEVSİMİN GÖZDESİ

Sonbaharı sonuna kadar hissetmek isteyenler için Bolu en uygun rotalardan biri. Hem Abant Gölü hem de Yedigöller’i bu mevsimde rahatça gezebilir, ailenizle keyifli anlar yaşayabilirsiniz. Abant otellerinde 3 kişilik bir aile için 1 gece konaklamanın fiyatı 700 liradan başlıyor. Göle yakınlaştıkça fiyatlar 1.500 liraya kadar yükseliyor. 

3-KAYAK YAPMAK İÇİN

3-KAYAK YAPMAK İÇİN

Bursa’daki Uludağ kış için en ideal seçeneklerden biri. Kar yağışları da istenen seviyelere yükseldi. Kayak yapmak istemeyenler ise Bursa’nın tarihi güzelliklerini görmek için fırsat bulabilir. Uludağ’da 3 kişilik aile için fiyatlar gecelik 700 liradan başlıyor, 2 bin 500 liraya kadar çıkıyor. Bursa şehir merkezinde kalmayı tercih edenler için geceliği 400 liraya otel bulmak mümkün. 

4-KAPADOKYA REVAÇTA

4-KAPADOKYA REVAÇTA

Son birkaç yılın en revaçta olan tatil seçeneklerinden biri de Kapadokya. Yazın sıcak nedeniyle pek de tercih edilmeyen bu rota, hem peribacalarıyla hem tarihi dokusuyla çocuklarınıza çok şey katabileceğiniz tatil yerlerinden biri. Konaklama ücretlerinin geceliği 3 kişilik aile için 460 liradan başlıyor. Doğal oluşumlu kaya otellerde ise fiyatlar 1.500-2 bin liraya kadar yükselebiliyor. 

5-GASTRONOMİ MERKEZİ

5-GASTRONOMİ MERKEZİ

Gastronomi turizmi (yeme içme) gittikçe artıyor. Hem yeni lezzetler keşfetmek hem de tarihi güzellikleri görmek için Gaziantep en ideal duraklardan biri. Kalesi, Zeugma Mozaik Müzesi, Bakırcılar Çarşısı’nın yanı sıra baklavası, beyranı, cartlak kebabıyla tüm duyulara hitap eden şehirde 3 kişilik bir aile geceliği 400 liraya konaklayabiliyor. 

6-YAYLA GEZİLERİ

6-YAYLA GEZİLERİ

Ailece yeşile ve temiz havaya doymanızı sağlayacak bir Karadeniz gezisi için bu aylar bol yağışlı gibi görünse de aslında Karadeniz’de her mevsim ani ve yoğun yağışlar olabileceğini unutmamak lazım. Dolayısıyla günübirlik yayla gezileri ve şehir turları için bu tatili fırsat bilenler olabilir. Örneğin Artvin’de konaklama fiyatları 500 liradan, Trabzon’da 300 liradan başlıyor. 

7-ŞİFA KAYNAĞI KAPLICALAR

7-ŞİFA KAYNAĞI KAPLICALAR

Afyonkarahisar, tatil seçenekleri düşünüldüğünde akla ilk gelenlerden olmasa da aslında kaplıcaları, eski Osmanlı evleri ve antik kentleriyle gezilecek görülecek şehirlerden biri. Karahisar Kalesi, peribacaları ve arkeoloji müzesiyle dikkat çeken şehirde konaklama maliyeti 300 liradan başlıyor. Termal otellerde fiyatlar 500 lira ile 3 bin lira arasında değişiyor. 

8-TARİH KOKAN MARDİN

8-TARİH KOKAN MARDİN

Tatiller çocukların dinlendiği dönemler olduğu kadar kültürlerini geliştirmek için de önemli bir fırsat sunuyor. Bu kapsamda Mardin tarihi medreseleri, Mardin Kalesi, camileri ve konaklarıyla öne çıkıyor. Şehir merkezindeki konaklarda 3 kişilik bir aile geceliği 500 liradan başlayan fiyatlarla kalabiliyor. 

9-HEM LEZZET HEM KÜLTÜR

9-HEM LEZZET HEM KÜLTÜR

Hatay hem lezzet durakları hem de Antakya’daki müzeleriyle uzun bir tatil geçirmek isteyeceğiniz yerlerden biri. Özellikle kazı çalışmalarıyla ortaya çıkan antik kentler ve mozaikler kesinlikle görülmeye değer. Antakya’da otel fiyatları 3 kişilik aile için 1 gecelik fiyatlar 560 liradan başlıyor. 

10-ALTERNATİF ÇOK

10-ALTERNATİF ÇOK

Balıkesir de yine uzun bir tatil için oldukça fazla alternatif sunan şehirlerden biri. Edremit Körfezi, Kazdağları’na yakınlığı, Ayvalık ve Burhaniye gibi gezilip görülecek birçok güzelliği barındıran bu şehirde kalarak, günübirlik gezilerle birden fazla yeri keşfedebilirsiniz. Ayvalık ve Bandırma’da fiyatlar 400 liradan, Edremit çevresinde ise 300 liradan başlıyor.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Türkiye'de ilk sırada yer alıyor! 10 ayda 2,7 milyon lira...