Aras Kargo’dan 1 milyar TL yatırım

Aras Kargo’dan 1 milyar TL yatırım

Türkiye’nin öncü ve yenilikçi kargo firması Aras Kargo, sektörde yeni bir dönemin kapılarını açıyor. Aras Kargo’daki hisse oranını yüzde 80’e çıkartan Austrian Post’un Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Georg Pölzl, Aras Kargo dağıtım altyapısına 1 milyar TL yatırım yapılacağının müjdesini verdi.

21 Ekim 2020, Çarşamba 15:48 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Aras Kargo Genel Müdürü Utku Ayyarkın, oldukça dinamik bir yapısı olan kargo sektöründe; artan e-ticaret hacmine ve değişen taleplere göre teknolojik yatırımları yapmaya, altyapıyı güçlendirmeye, iş süreçlerini daha verimli hale getirmeye her zamankinden daha büyük önem verdiklerini vurguladı. Zamanı ve kapasiteyi iyi yönetebilmek amacıyla dijital dönüşüm ve transfer merkezi yatırımlarını hayata geçirdiklerini belirten Ayyarkın, şu bilgileri verdi;

 “Pandemi döneminde işlem hacmi bir önceki yıla göre 2 kat artış gösterdi, e ticaret kullanıcı artışına paralel olarak ziyaret edilen adres sayısı %90 arttı. Bu süreçte ivmenin B2B’den B2C’ye dönmesiyle sektörümüzde de bu değişime ayak uydurabilme ihtiyacı doğdu. Bu kapsamda, çok öncesinde başladığımız çalışmalarımıza, oldukça atik bir şekilde hız kazandırdık. 2016 yılında başlattığımız dijital dönüşüm hareketi bizi bu anlamda çok avantajlı bir hale getirdi. Dijital dönüşüm kapsamında şube ve transfer merkezlerimize; kesintisiz veri güvenliği, merkezi veri sistemi, kurye rota optimizasyonu, sorter sistemi gibi projeler için 300 milyon TL’ye yakın yatırım yaptık. Hayata geçirdiğimiz yatırımlar ve istikrarlı büyüme trendimizle ülkemize hem istihdam yaratmaya hem de katma değer sağlamaya devam ediyoruz. Bütün bu yatırımlar sayesinde de 2020’nin ilk 9 ayında işlem hacminde yüzde 65’e yakın büyüme yaşadık. Büyüme trendinde yakaladığımız bu ivme ile yıl sonunda da 2 milyar TL’nin üzerinde bir ciro gerçekleştireceğiz.”

 “Saatlik işlemede en yüksek kapasiteye sahibiz”

Transfer merkezlerine yaptıkları yatırımlarla sektörün saatlik işleme kapasitesi en yüksek firması haline geldiklerini belirten Ayyarkın, “Saatlik işleme kapasitesinde 3 kat artış ile sektörün en iyisi konumundayız. İlk olarak İkitelli Transfer Merkezi’mizi teknolojik olarak yenileyerek merkezin kapasitesini saatte 5 bin 500 gönderiden 27 bin 600’e yükselttik. Geçen yıl İstanbul Orhanlı ve İzmir’deki Transfer Merkezimizi teknolojik olarak yeniledik. Ankara’yı da çok kısa süre önce tamamladık. Yine geçen yıl e-ticaret gönderilerindeki artan hacmi daha iyi yönetebilmek için İstanbul’un iki yakasına küçük paket ayrıştırıcı makine yatırımını devreye aldık. Bu yıl 4 büyük şehrimize daha bu yatırımı taşıdık. Kasım ayının ortasına kadar tamamlanmış olacak. Bu sayede kapasite ve verimliliğimizi daha da arttırıyoruz” diye konuştu.

Dönüşüm kapsamındaki diğer yatırımlarına da değinen Utku Ayyarkın, sektörde kargo teslim biçimlerinin de teknolojiye ayak uydurduğunu belirterek, “Kimlik kartı okuma ve SMS kodu ile temassız teslimat yapıyoruz. Veriye anlık ulaşabilmek ve verimliliğimizi daha da artırmak için kurye el terminallerine yatırım yapıyoruz. Artan adres ve data operasyonunu yönetmek için Kurye Rota Optimizasyonu projesini başlattık. Sektörün en iyi robotik adres tespit yazılımını geliştirerek harita alt yapımızı geliştirdik. Saniyede 100’den fazla adres işleyerek yanlış adres riskini %60 azalttık. Geliştirdiğimiz self servis uygulamalarıyla da Kobilerimizin dijital dünyaya atım atmalarına öncülük ediyoruz. Ayrıca, müşterilerimizin bize istediği zaman ulaşabilmelerini sağlamak için Çağrı Yönetim süreçlerimizi baştan aşağı geliştirdik ve çağrı merkezimizin kapasitesini 2,5 kat arttırdık. Self servis kanalımızın etkinliğini de artırarak bu kanaldan faydalanan müşterilerimizin oranını 3 kat arttırdık. Dijital dönüşüm projelerimizi hız kesmeden sürdüreceğiz. Tüm bu geliştirmelerle müşterilerimiz için önem taşımaya devam edeceğiz” dedi.  

 


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bakan Albayrak: "Kalkınma Fonu" girişimcilerimizin ve yatırımcılarımızın hizmetine sunuldu