Arsa almanın püf noktaları

Arsa almanın püf noktaları

Son dönemde mega projeler, fabrikalar, otoyollar sayesinde gelişim potansiyeli gösteren bölgelerde arsa alım-satım hareketi arttı. Yatırım yapma hayali kurarken dolandırıcılarla uğraşmak istemiyorsanız, dikkat etmeniz gerekenleri sıraladık. Meltem Kara/ meltem.kara@posta.com.tr

22 Şubat 2020, Cumartesi 09:41 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Kredi faizlerinin gerilemesiyle konuta olan ilgi artarken, arsa piyasası da oldukça hareketli. İleriye dönük kazanç sağlamak isteyen yatırımcılar, Türkiye’nin dört bir yanında değerlenmesi beklenen bölgelerde alım yapıyor. Bu durumu fırsat bilen dolandırıcılar da harekete geçti. ‘Kazanç sağlayayım’ derken dolandırılmak istemiyorsanız, mutlaka kontrol etmeniz gereken bazı noktalar var.

İmarı var mı?

Arsa alırken ilk önce imar planını kontrol edin ve yapılaşma haklarının ne olduğuna bakın. Eğer yapılaşma istiyorsanız imar şart. İmarı olmayan alanda yapılaşma olmaz. İlgili belediye ve kadastro müdürlüklerinden taşınmaz hakkında bilgi alın. Ayrıca imar planında yer alan kullanım fonksiyonu, inşaat alanı ve yapı yüksekliği gibi şartları da mutlaka inceleyin.

Terk yapıldı mı?

Arsanın tapuda yazan alanının net alan olup olmadığı, daha önce kamuya terklerinin yapılıp yapılmadığı mutlaka incelenmeli. Terkleri yapılmış ise yüzde kaç oranında kesinti yapıldığı, tekrar terk edilmesi gereken bir alan olup olmadığı araştırılmalı. Ayrıca arsanın konumu ile mevcut durumda gösterilen arsanın konumu arasında fark olup olmadığı tespit edilmeli.

İpotek ve haciz

Arsayı satın almaya karar verdiyseniz, tapu kaydı üzerinde ipotek, haciz gibi herhangi bir şerh, beyan olup olmadığını kontrol edin. Eğer bu gibi kısıtlamalar varsa kayıtlar satıcı tarafından kaldırılmadan kesinlikle alım yapmayın. Ayrıca arsanın hisseli olup olmadığına dikkat edin. Hiç tanımadığınız kişilerle hissedar olmanız ileride sorun yaratabilir. Arsayı satın almaya karar verdiyseniz, tapu kaydı üzerinde ipotek, haciz gibi herhangi bir şerh, beyan olup olmadığını kontrol edin. Eğer bu gibi kısıtlamalar varsa kayıtlar satıcı tarafından kaldırılmadan kesinlikle alım yapmayın. Ayrıca arsanın hisseli olup olmadığına dikkat edin. Hiç tanımadığınız kişilerle hissedar olmanız ileride sorun yaratabilir.

Kanal ve yerli oto hareketi

Son dönemde İstanbul’da Kanal İstanbul hareketliliği yaşanıyor. Kanal İstanbul projesi 2011 yılında açıklanmıştı ancak son günlerde ihale aşamasına gelmesi Arnavutköy, Başakşehir, Küçükçekmece ilçelerini yeniden hareketlendirdi. Bölgede fiyatlar yüzde 20 yükseldi. 

İstanbul Anadolu yakasında ise Çekmeköy öne çıkıyor. Kuzey Marmara otoyolu ile bağlantı noktasında yer alan Çekmeköy, yeni havalimanı sayesinde de gelecek vaat ediyor. 

Yatırımlık arsa arayanlar İstanbul’a yakın bölgelere de yöneldi. Tekirdağ, Sakarya, Kocaeli, Kırklareli ve Yalova’da arsa arayanlar çoğaldı.

Arsa hareketliliğine bir katkıyı da yerli otomobil fabrikası yaptı. Bursa’nın Gemlik ilçesinde kurulacak fabrika, daha şimdiden bölgedeki arsa fiyatlarını yarı yarıya artırdı. Özellikle Gençali Mahallesi’nde alım-satım hareketliliği var.

Kanal İstanbul projesi ihale aşamasına geldikten sonra bölgedeki fiyatların artış oranı %20 

Bölge gelişir mi?

Arsanın konumu ve çevresinin gelişim potansiyeli kazanç elde etmeniz açısından oldukça önemli. Gelişim potansiyeli olan bölgelerde değer artışları daha kısa sürede olur. Arsanın yakın çevresinde planlanan bir mega proje, kamu yatırımı gibi bir proje olup olmadığını araştırın.

Devir noterde olmaz

Bazı arsaların satışlarında ‘noterde hemen tapu devri’ vaadediliyor. Noterler, tapu devri yapılan yerler değildir. Noterde taşınmaz satış vaadi sözleşmesi imzalanabilir ancak bu veya benzeri hiçbir sözleşme tapunun alıcıya devredildiği, tarlanın sahibi olunduğu anlamına gelmez. Tapu devri, tapu müdürlüklerinde yapılır.


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Binance'e soruşturma açıldı