Artık isteyen balkonu odasına katamayacak

Yargıtay balkonunu ya da terasını odasına dahil etmek isteyenler için emsal teşkil eden karar aldı. Buna göre böyle bir değişiklik yapmak için sitedeki tüm kat maliklerinden onay alınması gerekiyor

18 Şubat 2017, Cumartesi 12:44
A A
Murat GÜLDEREN
Posta Gazetesi Ekonomi Servisi


Birçok mülk sahibi daha geniş odalara sahip olabilmek adına, balkon ve teras gibi açık alanlarını dairelerine ekliyor, bu durum apartman ve sitelerde bir çok kez tartışma hatta dava konusu oluyordu. Yargıtay'a uzanan bir dava, bu konuda e

HİÇ İTİRAZ OLMAMALI


Kararı Posta'ya yorumlayan Avukat Cevat Kazma, artık tek kat malikinin itiraz etmesinin dahi uygulamayı gerçekleştirmeye engel oluşturacağını açıkladı. Bu gibi durumlarda atık oy çokluğunun hiç bir öneminin kalmadığını ifade eden Cevat Kazma, Yargıtay'ın bu uygulamaları mimari proje değişikliği olarak değerlendirdiğini vurguladı. Cevat Kazma, "Balkonun odaya dahil edilmesi ve balkonun kapatılması uygulamaları birbirinden farklı olarak değerlendiriliyor" dedi. 

OLAYA HERKES DAHİL


Amaç sadece balkonu kapatmaksa kat maliklerinin 4/5’inin kabul oyunun yeterli olabildiğine dikkat çeken Avukat Cevat Kazma şöyle devam etti: "Duvar ortadan kaldırılacaksa oy birliği olmalı. Daha önce kat malikleri oy çokluğu ile bu uygulamaları yapabiliyordu. Yargıtay'ın kararı sonrası oy çokluğu değil oy birliği aranacak. Kararın mevcut site ve apartmanlardaki tüm kat maliklerini yakından ilgilendiriyor. 
 

KİRA ARTSIN DİYECevat Kazma, balkonun odaya katılmasının en büyük sebenin ise daha çok kira talep etmek olduğuna dikkat çekti. Cevat Kazma, "Kira getirisi için oda büyüklükleri her zaman balkondan daha fazla ön plana çıkıyor. Odalar ne kadar genişse kiralar da evin beledi de ona göre artıyor. Fiyat artışında balkonun çok fazla etkisi olmuyor. Balkon Türkiye'de kullanılmayan alan olarak görülüyor" diye konuştu. 
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.