Asil bebek ile ilk buluşma

Asil bebek ile ilk buluşma

Sağlık Bakanlığı'nın özel izniyle pandemi süresindeki kısıtlamalara rağmen Türkiye'ye gelen ve doğduktan bir saat sonra ameliyata alınan Asil bebek 27 gün sonra ailesiyle ilk kez tanıştı. Annesinin kokusunu aldı, kucağının tadına vardı ve ilk sütünü içti.

02 Haziran 2020, Salı 12:14 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Kosova'da yaşayan Diellza ve Agon çiftinin ilk çocukları Asil bebek, Türkiye'de gerçekleştirilen operasyonla sağlığına kavuştu. Kosova ve Türkiye bakanlıkları arasında yapılan görüşmeler sonucunda uçak ambulans ile İstanbul'daki Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi'ne getirilen, Asil bebeğinin annesinin doğum sancıları ambulans uçaktayken başladı. Daha anne karnında iken kalp damarlarının ters olduğu tespit edilen Asil bebek, ailesinin uzun uğraşları sonucunda doğuma alındı. Annesinin kokusunu duyamadan yenidoğan servisine alınan Asil bebek kalp damarlarındaki terslik nedeniyle anjiyo yapıldı. Doğumundan 27 gün sonra annesine kavuşan Asil bebeğin mutluluğu gözleri yaşattı. 

"Çok iyi bir planlama gerekli"

Doğumu gerçekleştiren Prof. Dr. M. Gürkan Arıkan, "Uluslararası ilişkiler ve izinlerin alınmasından sonra gece sabaha karşı bir ambulans uçağıyla çiftimizi buraya getirdik. Ağrılar o sırada başlamıştı. Çok iyi bir planlama ile doğumu gerçekleştirdik. Kalpte ilk müdahale temiz ve kirli kanın ayrışmasını sağlayan müdahale oldu. Kadın doğum, yoğun bakım ve çocuk cerrahisi olarak Asil bebek için seferber olduk" diye konuştu. 

"Çocuğumuzun rahatsızlığını öğrendiğimde 5 aylık hamileydim"

Mutluluğu yüzünden okunan anne Diellza Bejtullahu, “İlk çocuğumuzun rahatsızlığını öğrendiğimde 5 aylık hamileydim. Çok üzülmüştüm ama hiç kötü düşünmedim. Çocuğuma bugün ilk defa sarıldım, çok mutluyum. Çocuğumu kucağıma aldığım an bütün üzüntülerim, sıkıntılarım adeta yok oldu.”

"Yenidoğanlarda çok görülen bir hastalık"

Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi Çocuk Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Özgür Yıldırım, “Asil kalp anomalisi ile dünyaya geldi. Bu kalp arter damarlarının ters olması yenidoğan bebeklerde çok görülen bir rahatsızlık. Doğumdan 1 saat sonra anjiyo laboratuvarına alındı. Kasıktan girilerek balonla o delik genişletildi ve çocuk rahatladı. Doğumun 4’üncü gününde ameliyata aldık. Asil 23 gün yoğum bakımda kaldıktan sonra annesine sağlıklı bir şekilde kavuştu” dedi. 

"Asla vazgeçmedik"

Asil bebeğin babası Agon Bejtullahu “Asla vazgeçmedik. Corona virüsten dolayı Kosova'da ameliyat yapılamayacaktı. Türkiye'de doğması için çok uğraştık Türkiye ve Kosova Bakanlıklarına çok teşekkür ederim imdadımıza son anda yetiştiler. Burada bizimle çok güzel ilgilendiler, gerek doktorlar olsun gerek çalışan hemşireler olsun çocuğumuz için seferber oldular. Allah onlardan razı olsun” dedi.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Türkiye'de her 100 kişiden 4'ü PKU hastası