Aşırı düzeltilmiş burunlar revizyon sebebi

"Estetik ve plastik cerrahlar, bir zamanlar dönemin güzellik algısına uygun olarak geliştirilen tekniklerle aşırı düzeltilmiş burunlar yapmaya çalışırlardı. Bu nedenle burunda deformitelere sık rastlanırdı. Günümüzde ise farklı tekniklerle işlevlerin korunduğu, yüz hatlarıyla uyumlu, doğala yakın burunların yapılması amaçlanıyor" diyen Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof.Dr. Aydın Gözü, burun estetiği ile ilgili merak edilenleri anlattı

23 Kasım 2018, Cuma 16:10 Son Güncelleme:
A A
Aşırı düzeltilmiş burunlar revizyon sebebi

Burun onarım cerrahisi (burun rekonstrüksiyonu); doğumsal bozukluklar, travma ya da cerrahi sonrası oluşan burun deformitelerinin düzeltilmesidir. Plastik cerrahinin önemli bir ilgi alanı olan; dudak-damak yarıklarına eşlik eden burun deformiteleri, erken yaşlarda tek ya da aşamalı girişimlerle düzeltilir.

BURUNDA ÇIKAN YARA VE BENLER İNCELENMELİ

Güneşe bağlı olarak ortaya çıkan cilt kanserlerinin en sık görüldüğü yerlerden biri burundur. Burun üzerinde iyileşmeyen yaralar ya da sonradan ortaya çıkan benler tümör açısından incelenmeli. Tedavide, bu lezyonlar güvenli bir sınırla çıkarıldıktan sonra ortaya çıkan doku eksikliklerinin de onarımını yapılarak burnun yapısal bütünlüğü sağlanır.

DÜZELTME AMELİYATLARINA SIK BAŞVURULUYOR

Burun estetiği, Türkiye'de de sık ve başarıyla uygulanan ameliyatlardandır. Bu ameliyatlardan sonra nadir de olsa bazı deformiteler kalabilir. Bir zamanlar günümüzdeki anlayış ve tekniklerden farklı, dönemin güzellik algısına uygun olarak geliştirilen tekniklerle aşırı oynanmış veya düzeltilmiş burunlar (hokka burun, kalkık burun ucu) yapmaya çalışılırdı. Eyer/semer burun deformitesi denilen burun sırtı çökme ve düzensizliklerine sık rastlanırdı. Günümüzde ise farklı tekniklerle işlevlerin korunduğu, yüz hatlarıyla uyumlu, doğala yakın burunların yapılması amaçlanıyor. Burun ameliyatlarının daha az yapıldığı ve düzeltme deneyimlerinin de yetersiz olduğu ülkelerde bu tür durumlarla daha sık karşılaşılıyor ve yurt dışından revizyon amaçlı başvurular giderek artıyor.

Estetik/plastik cerrahların eğitim ve güncel pratiklerinin önemli bir kısmı, yüz/burun estetik ve onarım cerrahisini içerir. Onarım sırasında deformitenin yapısına ve hasta/hekim beklentilerine uygun olarak farklı teknikler kullanılır. Eksik veya bozulmuş yapıların düzeltilmesinde çeşitli doku desteklerine de gereksinim duyulabilir. En sık kişinin kendi kulak ya da kaburgasından alınan kıkırdaklar, kemik, yağ, fasya gibi dokular kullanılır.

BURUN DOLGUSU ÇÖZÜM OLABİLİR Mİ?

Son yıllarda ameliyatsız ve basit bir çözüm olarak sunulan hazır dolguların burun estetiği ve revizyonlarda kullanımı giderek yaygınlaşıyorr. Kısıtlı durumlarda geçici olarak yararı olabilecek bu yöntem farklı uzmanlık dalındaki hekimlerce de uygulanıyor. Uygulama sonrası ortaya çıkabilen sorunların (alerjik reaksiyonlar vb.) tedavisi yüzün diğer alanlarına göre daha zordur. Plastik cerrahlar sorunsuz ve kalıcı olduğundan çoğunlukla otojen, benzer dokularla onarımı tercih ederler. Ancak hazır dokular kullanılacaksa erken ve geç dönem reaksiyonlar konusunda hastalar mutlaka bilgilendirilmeli.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.