Asla çiğ tüketilmemesi gereken 5 besin

Sebzelerin sağlığa ne kadar faydalı olduğu bilindik bir gerçek. Sebzeleri genellikle haşlayarak ya da yemeklerin içine katarak tüketiyoruz. Bazı sebzeler çiğ tüketilebilirken bazı sebzelerin çiğ tüketilmesi sağlığa zarar verebiliyor. Hatta bu sebzelerin çiğ tüketilmesi zehirlenmeye bile yok açabiliyor. İşte asla çiğ tüketilmemesi gereken 5 besin.

02 Haziran 2020, Salı 13:34 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1-Patlıcan

1-Patlıcan

Çiğ patlıcan, solanin denilen madde içeriyor. Bu madde kalsiyum emilimini azaltıyor ve mide-bağırsak sistemine zarar vererek mide ağrısı, mide bulantısı, baş dönmesi ve kusmaya neden olabiliyor. Patlıcanın pişirilmesi solaninin etkisini yitirmesini sağlar.

2-Patates

2-Patates

Olgunlaşmayan patatesler, güneş ışığına maruz kalınca solanin üretmeye başlar. Bu nedenle tıpkı patlıcan gibi çiğ patates tüketmemek en iyisi.

3-Brokoli

3-Brokoli

Brokoli, Brüksel lahanası, karnabahar ve lahana ailesinin diğer üyeleri aslında çiğ tüketilebilir. Ancak bu sebzelerin çiğ tüketilmesi vücutta şişkinlik yaratır. Bu nedenle bu sebzeleri her zaman pişirmeye özen gösterin.

4-Barbunya

4-Barbunya

Çiğ barbunya yemek isteyeceğiniz son şeylerden biri olmalı. Tadının kötü olmasının yanı sıra, mide kramplarına, kusma ve ishale neden olabilir.

5-Ravent

5-Ravent

Ravent, karabuğdaygiller familyasından olan bir bitki. Ülkemizde ışgın olarak da biliniyor. Ravent bitkisinin yaprakları toksik içerir. Çiğ yemek isterseniz az miktarda tüketmelisiniz. Yaprakları dışındaki kısımları çiğ olarak tüketilebilir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Saç ekiminde nelere dikkat ediliyor? Saç neden dökülür?