Avrupa Birliği'nden açıklama geldi! Anlaşamadılar...

Avrupa Birliği'nden açıklama geldi! Anlaşamadılar...

Avrupa Birliği (AB) kurumları arasında 2019 yılı genel bütçesinde anlaşmazlık oluştu

24 Ekim 2018, Çarşamba 20:37 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

AB Konseyi, birliğin 2019 yılı genel bütçesine ilişkin açıklama yayımladı.

Açıklamada, bütçede Avrupa Parlamentosu (AP) tarafından talep edilen değişikliklerin kabul edilemeyeceği belirtildi. AB Komisyonu, 2019 bütçe taslağında, gelirleri 165,6 milyar euro, harcamaları ise 148,7 milyar euro olarak belirlemişti.

AB Konseyi, söz konusu bütçede gelirlerin 164,1 milyar euro, harcamaların 148,2 milyar euro olması yönünde pozisyon almıştı.

AP ise bütçede gelirlerin 166,3 milyar euroya, harcamaların 149,3 milyar euroya çıkartılmasını talep etti.

MÜZAKERE SÜRECİ BAŞLADI

Böylece AP ve AB Konseyi arasında bir müzakere süreci başladı. Taraflar, 19 Kasım'a kadar ortak bir tutum benimseyemezse, AB Komisyonunun yeni bütçe taslağı sunması gerekecek.

AB bütçesi, AB Konseyi ve AP ile yapılan görüşmelerin tamamlanmasının ardından gerekli onayların alınmasıyla yürürlüğe girecek.

Üye ülkeler tarafından ortak şekilde belirlenen siyasi ve ekonomik hedefleri gerçekleştirmek üzere kullanılan bütçenin önemli bir bölümü, üye ülkeler arasında ekonomik ve siyasi bütünleşmeyi güçlendirmeyi amaçlıyor.

AB bütçesinde gelir kalemleri, büyük ölçüde üye ülkeler tarafından sağlanan kaynaklardan, harcamalar kısmı ise tarım, ekonomik ve yapısal fonlar, araştırma, eğitim, dış ilişkiler, genişleme ve idari giderlerden oluşuyor.

AB bütçesinin denetimini ise Lüksemburg merkezli Avrupa Sayıştayı gerçekleştiriyor.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kredi faizleri değişti! İşte yeni oranlar...