Avrupa Birliği'nden Google'a 4.3 milyar euro para cezası

AB, Android işletim sisteminde piyasa hakimiyetini kötüye kullandığı gerekçesiyle Google'a 4,3 milyar euro para cezası verdi

18 Temmuz 2018, Çarşamba 14:12 Son Güncelleme:
A A
Avrupa Birliği'nden Google'a 4.3 milyar euro para cezası

Avrupa Birliği anti-tröst regülatörünün, Google şirketine Android mobil işletme sistemini, rakipleri aleyhine hakim durum tesis etmek için kullandığı gerekçesiyle bugün 4.3 milyar euro (5 milyar dolar) ceza verdiğini açıklaması bekleniyordu. AB, Google'a 4.3 milyar euro ceza verdi

EN YÜKSEK PARA CEZASI

Konuya yakın bir kişinin verdiği bilgiye göre Avrupa Komisyonu'nun hükmettiği bu ceza, AB kurallarını ihlal eden bir şirkete bugüne kadar verilen en yüksek para cezası olacak. Avrupa Komisyonu, bir yıl önce de Google'a, rakipleri karşısında kendi alışveriş hizmetlerini tercih ettiği gerekçesiyle 2.4 milyar euro para cezası vermişti.

GOOGLE TEMYİZE GİDECEK

Öte yandan Google, 4,3 milyar euroluk rekor ceza kararını temyize götüreceğini açıkladı. Google’dan yapılan yazılı açıklamayla AB Komisyonu tarafından, Google’ın akıllı telefon ve tablet gibi mobil cihazlarda kullanılan Android işletim sisteminde piyasa hakimiyetini kötüye kullandığı gerekçesiyle alınan 4,3 milyar euroluk rekor para cezasının temyize götürüleceği duyuruldu.

Google açıklamasında, "Android herkes için daha fazla seçenek yarattı, daha az değil. Güçlü bir ekosistem, hızlı inovasyon ve daha düşük fiyatlar yoğun rekabetin ayırt edici özellikleridir. Komisyon’un kararını temyize götüreceğiz." ifadeleri yer aldı.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Sinop nükleer güç santrali için tedarikçi arayışı