Avrupa'dan temiz enerji için Afrika'ya 44 milyar euro yatırım

Avrupa Komisyonu Enerji Birliğinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Sefcovic, Avrupa'nın temiz enerji projeleri için Afrika'ya 44 milyar euro yatırım yapacağını söyledi

26 Eylül 2018, Çarşamba 22:38 Son Güncelleme:
A A
Avrupa'dan temiz enerji için Afrika'ya 44 milyar euro yatırım

Avrupa Komisyonu Enerji Birliğinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Maros Sefcovic, Avrupa'nın temiz enerji projeleri için Afrika'ya 44 milyar euro

New York'ta düzenlenen "2018 Bloomberg Küresel İş Forumu" ve "Tek Gezegen Zirvesi" kapsamında bir konuşma yapan Sefcovic, "Avrupa olarak, dünyanın bazı bölgelerinin iklim değişikliğine karşı daha güçsüz olduğunu biliyoruz. Bu nedenle Avrupa, Afrika'daki projeler için 44 milyar euroluk dış yatırım planı oluşturdu." dedi.

Projeler sayesinde yatırım ihtiyacı olan bölgelerin ve şehirlerin temiz enerji kaynaklarına geçebilmeleri için finansmana erişiminin kolaylaşacağını vurgulayan Sefcovic, "Bu yatırımlar, sahra altı Afrika'da sürdürülebilir şehirlerin geliştirilmesi için evlere temiz enerji ve güneş enerjisi getirmek için kullanılacak." ifadesini kullandı.

7 YILLIK BÜTÇE

Ayrıca, Avrupa'nın, temiz enerji geliştirme amacıyla farklı bölgelerdeki programlar için 700 milyar euroluk bir bütçesi olduğu bilgisini paylaşan Sefcovic, 2021-2027 arasındaki 7 yıllık bütçe için iklim değişikliğiyle ilgili projelere 300 milyar euro yatırmaya hazır olduğunu bildirdi.

Sefcovic, söz konusu bütçenin içinde 100 milyar euroluk miktarın temiz enerji araştırma ve inovasyona ayrıldığını ve bunun 35 milyar euroluk bölümünün ise temiz ulaşım ve enerji verimliliği alanlarında araştırma için kullanılacağını söyledi. Avrupa Komisyonu Enerji Birliğinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Sefcovic, Avrupa'nın temiz enerji projeleri için Afrika'ya 44 milyar euro yatırım yapacağını söyledi.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.