Bakan Albayrak: 2019'da büyüme hedefini tutturacağız

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 2019'un enteresan bir yıl olacağını söyledi. Ankara'da gazetecilerle bir araya gelen Albayrak, yüzde 2.3'lük büyüme hedefinin tutturulacağını öngördü

06 Şubat 2019, Çarşamba 11:55 Son Güncelleme:
A A
Bakan Albayrak: 2019'da büyüme hedefini tutturacağız

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 2019'un enteresan bir yıl olacağını söyledi.

HEDEFİ TUTTURACAĞIZ

Ankara'da gazetecilerle bir araya gelen Albayrak, yüzde 2.3'lük büyüme hedefinin tutturulacağını öngördü.

"GIDA TERÖRÜNÜN PERDE ARKASI"

Gıda terörünün perde arkasına baktık. Gördük ki felaket tellallığı yapanlar bazı siyasi partilerden aday. Şaşırmamak lazım ülkenin canına kasteden terör örgütlerine destek olanlar mutfağına mı kast etmeyecek.

İŞ BANKASI'NIN HAZİNE'YE DEVRİ

(İş Bankası'nın Hazine'ye devriyle ilgili tartışma) İş Bankası konuşmasının doğru zeminde yapılması lazım. Meclis bu konuda adım atabilir.  Böyle bir adım atılırsa sahiplik ve kurumsallık açısında daha güçlü bir resim çıkar. İş Bankası zaten çok kurumsal bir marka kamuya geçerse hem yerli yabancı yatırımcı nezdinde daha iyi bir algı çıkar.

EYT HAKKINDA ÖNEMLİ AÇIKLAMA

Emeklilikte yaşa takılanlar konusu şu anda gündemde yok. 

IMF'YE İHTİYAÇ YOK

Türkiye'nin IMF'ye ihtiyacı yok. 

BANKACILIK SEKTÖRÜ HAKKINDA

Bankacılık sektörü güçlü bir sermaye yeterliliğine sahip. (İstanbul yaklaşımı) Bu sadece bankacıların kaygısı, reel sektörü takip ediyoruz. Kredi maliyetlerinde son 3 ayda 10 puandan fazla iyileşme var.

BANKACILIK, BİRİLERİNİN PARALARINI TOPLAYIP ÜZERİNE OTURMA YERİ DEĞİLDİR

Hazine'yi en optimum şekilde borçlandırıyoruz, amacımız düşük faiz ödemek. (Hazine borçlanması) piyasayla kavga etmeyiz ama anahtarı da piyasaya vermeyiz

(Hazine borçlanması) Bazı uyanık oyuncular şikayet edebilir ama devam edeceğiz. Faizler düşerken bankaların kredi portföyü artmıyor, konuyu yakından izliyoruz.  Bankalar kredi verme konusunda bir şeyden çekiniyorsa bize anlatsınlar öğrenelim. Bankacılık, birilerinin paralarını toplayıp üzerine oturma yeri değildir. Bankaların aldıkları lisans, paraları tutma amaçlı değil. 

TCMB'NİN BAĞIMSIZ YAPISI GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULMALI

Piyasanın TCMB'den talebi iyice düştü. Bu, iyi bir gelişme. (TCMB) Herkes işini yapsın, biz mali politikaları yöneteceğiz. TCMB'nin bağımsız yapısı göz önünde bulundurulmalı. Kapsamlı vergi reformu için çalışıyoruz, reform küresel rekabete uygun olmalı.  Fed’in aldığı son kararlar bizim için şanstır. Bu hafta seracılık yapılandırma planı açıklanacak. 

İŞSİZLİK KONUSUNDA KÖTÜMSER BİR RESİM BEKLEMİYORUM

(Varlık fonu) Bilanço büyütme, şeffaflık anlamında büyük yol katedildi. Finans merkezi iddiamız için şubatta ve 2. yarıda 2 büyük hamle olacak. İşsizlik konusunda kötü bir resim beklemiyorum.


Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Deneme amaçlı yetiştirdikleri avokado geçim kaynakları oldu