Bakan Albayrak duyurdu: Katılım fonu kurma sürecini başlattık

Bakan Albayrak duyurdu: Katılım fonu kurma sürecini başlattık

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak 'İslam Ekonomisi ve Finansı Konferansı'nda konuştu. Albayrak, "Yüksek nitelikli insan kaynağına ihtiyaç var. Katılım fonu kurma sürecini başlattık." dedi.

14 Haziran 2020, Pazar 14:50 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı:

Hedefimiz Türkiye'yi, İstanbul Finans Merkezi'nin sağlayacağı avantajlarla dünyada faizsiz finansın merkezi haline getirmek.

Aktif büyüklüğü olarak pazar payı yüzde 2,4'ten 6.5'e yükselmiştir. Emeklilik yatırım fonları içinde katılım fonları da hızla artarak yüzde 16'lı seviyelere kadar ulaşmıştır. Tüm bu olumlu göstergelere rağmen gelinen noktada katılım finans kuruluşlarının sahip olduğu noktayı henüz yeterince değerlendiremediğini görüyoruz.

Bu kuruluşların hakkettikleri pazar payına kavuşabilmesi için ürün ve hizmet çeşitliliği ile fiyatlamada konvansiyonel finans kuruluşlarıyla rekabet edebilecek seviyeye gelmeleri gerekmektedir.

Bunun için hem finans hem de fıkıh eğitimi almış piyasayı hem de müşterilerinin ihtiyaçlarını iyi anlayan yüksek nitelikli insan kaynağına ihtiyaç vardır. Türkiye'de faizsiz finans dendiğinde akla ilk katılım finans kuruluşları gelmektedir.

Oysa ki faizsiz finansın sermaye piyasaları ve sigortacılıkta da çok büyük potansiyeli mevcuttur. Bu anlamda katılım sigortacılığını teşvik edici maliyette yapı geliştirilerek her türlü risk grubuna hitap edecek düzenlemeleri devreye almaya başladık. Ülke kaynaklarının yurt dışına akışının önüne geçmek için katılım fonu kurma sürecini başlattık. 

Ayrıntılar geliyor...


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Emekli olanlar dikkat! Haklarınız değişmiyor…