Barcelona'nın yeni teknik direktörü Quique Setien

Barcelona'da 3-2'lik Atletico Madrid yenilgisinin faturası Ernesto Valverde'ye kesildi. Uzun süredir 'eski Barcelona'dan uzak olduğu söylenen ve oynadığı oyun beğenilmeyen Barcelona, Valverde'yi göndererek yerine 61 yaşındaki teknik adam Quique Setien'i getirdi. Görev için Xavi'nin ve daha birçok teknik adamın ismi geçerken Setien, herkes için sürpriz oldu.

14 Ocak 2020, Salı 09:40 Son Güncelleme:
A A

2.5 senedir Barcelona'yı çalıştıran Ernesto Valverde kovuldu. Barcelona yönetimi, İspanya Süper Kupası yarı finalindeki 3-2'lik mağlubiyetin ardından Valverde'nin görevine son verdi ve yerine Quique Setien'i getirdi.

Ernesto Valverde, Barcelona'nın başında geçirdiği 2 sezonda 2 şampiyonluk, 1 İspanya Kupası ve 1 İspanya Süper Kupası kazanmasına rağmen Avrupa'da başarı elde edememesi ve takıma eskisi kadar baskın bir oyun oynatamaması sonucu görevden alındı.

Tek sorun Atletico yenilgisi değil

Tek sorun Atletico yenilgisi değil

Ernesto Valverde ve Barcelona için ayrılık çanları uzun süredir çalıyordu.

Valverde yönetimindeki Barcelona'nın özellikle Şampiyonlar Ligi'nde 2018'de Roma'ya, 2019'da da Liverpool'a dramatik şekilde elenmesi ayrılık söylentileri çıkmasına neden olmuştu.

Görevine devam eden Valverde'nin her kötü sonuçtan sonra suyu biraz daha ısındı ve Atletico Madrid yenilgisi bardağı taşıran son damla oldu.

Xavi derken Setien geldi

Xavi derken Setien geldi

Valverde'nin görevden alınacağı birkaç gündür neredeyse kesindi. Yönetim toplantısının günü kesinleştiğinden beri böyle bir kararın kaçınılmaz olduğunu herkes biliyordu.

Andres Iniesta bile bu durumu eleştirmiş, "Barcelona kendi teknik direktörüne böyle davranamaz. Takımın başında kim olursa olsun saygı duymalı ve korumalı" demişti.

Valverde'nin gitme ihtimali ortaya çıktığından beri Al Sadd'ın başında bulunan Barca efsanesi Xavi'nin takımın başına geleceği iddia ediliyordu.

Hatta Al Sadd, "Xavi, bir Barcelona efsanesi bunu biliyoruz. Fakat kendisi şu anda bizim teknik direktörümüz" açıklamasını yapmıştı.

Barcelona, Xavi ve daha birçok teknik adamın ismi geçerken sürpriz şekilde Quique Setien'le anlaştı.

Quique Setien kimdir?

Quique Setien kimdir?

61 yaşındaki teknik adamın kariyeri çok parlak değil.

La Liga'da ilk defa 2015 yılında 56 yaşındayken çalışan ve Las Palmas'ın başına geçen Setien, daha önce 6 sene boyunca alt lig takımlarından CD Lugo'nun başındaydı.

Las Palmas'ın başında 2 seneye yakın kalan Setien, 78 maçta 1,23 puan ortalama yakaladı.

Las Palmas'ın ardından Real Betis'in başına geçen teknik adam, 2019 Haziran'a kadar Betis'i çalıştırdı ve son 1 senedir kulüpsüzdü.

95 maçta 1,46 puan ortalama yakalayan Setien'in kariyerinde bir de milli takım tecrübesi var: Ekvator Ginesi. İspanyol teknik adam 2006-2007 yılları arasında 1 sene Ekvator Ginesi'nde çalıştı ve 1 maça çıktı.


posta.com.tr

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Pep Guardiola, Messi'yi tüm pozisyonlarda dünyanın en iyisi olarak görüyor