Başbakan Yıldırım: Piyasalarda çalkantı ve dalgalanma var

Başbakan Yıldırım: Piyasalarda çalkantı ve dalgalanma var

"Piyasalarda çalkantı ve dalgalanma var" ifadesini kullanan Başbakan Yıldırım, bunun sebebinin Çin ve ABD arasında başlayan ticaret savaşı olduğunu ve Türkiye'nin de bundan etkilendiğini söyledi

11 Nisan 2018, Çarşamba 13:07 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Başbakan Binali Yıldırım, "Sanayi ve Teknoloji Zirvesi'nde piyasalarda yaşanan gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
 

"G20 İÇERİSİNDE EN FAZLA BÜYÜYEN ÜLKE OLDUK"


"Son 16 yılda kalkınma, sanayi alanında önemli yollar aldık. Ama aldığımız bu yolu yeterli göremeyiz. Biz geçen sene dünyanın G20 içinde en fazla büyüyen ülkesi olduk bu gurur vesilesi ama yeterli göremeyiz. Sürdürülebilir olması lazım" diye konuşan Yıldırım şu ifadeleri kullandı:
 

"EKONOMİK SAVAŞ KÜRESEL DENGELERİ DE BOZUYOR"


"Türkiye 2002-2017 arası üst üste yüzde 5.8 büyümeyi başardı. Bu noktalara kolay gelmedik. Küresel finans piyasaları şu an da bir dalgalanma içerisinde. Çin ve Amerika arasındaki ticaret savaşı... Amerika, Çin'den alacağı ürünlere ilave vergiler gerekiyor. Türkiye de buna dahil. Benzerini muhatap ülkelerde de yapıyor. Ekonomik savaş, küresel dengeleri de bozuyor."


"BİZ DE ETKİLENİYORUZ"


Türkiye'nin de bu gelişmelerden etkilendiğini dile getiren Yıldırım, "Biz, bütün bu belirsizliklerin göbeğinde yer alıyor. Bütün olayların merkezinde biz varız. Savaş, göç hepsi burada. Dolayısıyla biz de etkileniyoruz. Biz bu süreçleri daha önce de yaşadık. 2016 darbesinden sonra yaşadık. Bir çeyrekte yüzde 4 küçüldü Türkiye. Hızlı bir şekilde toparlandık, 3.2 ile 2016'yı kapattık. 2017'de 7.4 rekor! Ona da şimdi çamur atmaya çalışıyorlar" şeklinde yorumda bulundu.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Ekonomiye ilişkin düzenlemeler içeren 'torba kanun teklifi' kabul edildi