Başörtüsüne izin verilmeyince maça çıkmadılar!

Başörtüsüne izin verilmeyince maça çıkmadılar!

Katar Kadın Basketbol Milli Takımı oyuncuları, başörtüsü takmalarına izin verilmeyince Asya Oyunları'ndaki Moğolistan maçına çıkmadı

24 Eylül 2014, Çarşamba 20:58 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Güney Kore’nin Incheon kentinde düzenlenen oyunların basın sözcüsü, Katarlı oyunculardan başörtülerini çıkarmalarını istediklerini ama oyuncuların bunu reddettiğini söyledi.

Reuters’a konuşan yetkili, “Bildiğim kadarıyla bu Asya Oyunları’yla ilgili bir yasak değil. Tamamen Uluslararası Basketbol Federasyonu’nun talimatı” dedi. Katarlı oyuncu Emel Muhammed ise oyunlara gelmeden önce başörtüsü takabilecekleri konusunda kendilerine güvence verildiğini, ancak Moğolistan maçı öncesi yetkililerin farklı davrandığını söyledi.

Endonezya ve Çin’de daha önce başörtüsüyle maçlara çıktıklarını hatırlatan Muhammed, “Burada başörtüsüyle oynanamıza izin vermezlerse turnuvanın geri kalanına katılmayacağız” diye konuştu.

'DENEME SÜRESİ DAHA BAŞLAMADI'

Asya Oyunları’ndaki diğer spor dallarında sporcuların başörtüsü takmalarına izin veriliyor. Basketbolda ise, başörtüsünü yasaklayan yönetmelik maddesi hâlâ yürürlükte. Uluslararası Basketbol Federasyonu (FIBA), geçen hafta aldığı kararla basketbolda başörtüsüne izin verileceğini ve uygulamada iki yıllık bir deneme sürecine geçileceğini açıklamıştı. Reuters’a konuşan Asya Oyunları yetkilisi, FIBA ile iletişime geçtiklerini ve söz konusu değişikliğin henüz resmileşmediğini öğrendiklerini söyledi.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Milli güreşçilerden İtalya'da 11 madalya