Beklemek zorunda değilsiniz! İşte tüm detaylarıyla hızlı diş teli tedavisi

Günümüzde diş teli tedavileri uzun süreli olduğu için özellikle yetişkinler tarafından çekinilerek yaklaşılan ortodontik tedavi türlerinden biri arasında. Peki, hızlı diş teli tedavisi Fastbraces ile diş çapraşıklığı tedavisi süresinin oldukça kısaldığını biliyor musunuz? Ortodonti Uzmanı Dr. Onul Üner hızlı diş teli tedavisi tekniği ile ilgili tüm detayları paylaştı

06 Ağustos 2019, Salı 13:10
A A

Dişlerinde çapraşıklık-yamukluk bulunan ve diş teli taktırıp dişlerinin düzgün görünmesini isteyenlerin en çok çekindiği konu, diş tellerini yıllarca takmak zorunda kalmalarıdır. Dünya çapında 25 yıldan uzun süredir uygulanan "Fastbraces" (hızlı diş teli tekniği) ortodontik tedavi süresini oldukça kısaltıyor.

Klasik diş tellerinde genellikle ilk bir yıl dişlerin ağızda görünen kısımları, sonraki aşamalarda da diş kökleri düzelmektedir. Bu durum da diş teli tedavisinin uzun sürmesine yol açar.


Fastbraces, dişlere yapıştırılan ve "braket" adı verilen parçalarının ve telinin özel tasarımı sayesinde, dişlere doğal sürme kuvvetine çok yakın bir kuvvet uygulayarak diş hareketinin, dişin köküyle birlikte başlamasını sağlar. Bu sayede tedavinin başlangıcından itibaren diş kökleri de düzelmeye başlar. Diş köklerinin tedavinin hemen başlangıcında düzelmeye başlaması, ortodontik tedavinin süresini oldukça kısaltır.

Dişlerin doğal sürme kuvvetine yakın olan kuvvet sayesinde teller ilk takıldığında yaşanan ağrı, sızı gibi durumlar da çok az yaşanmakta ve şiddeti de oldukça az olmaktadır.


Fastbraces çoğu diş yapısına uygulanabilmekle beraber ilerlemiş diş eti hastalığı, hamilelik ve çene ameliyatı gereken durumlarda kullanılamıyor.

Kısa süre için de olsa dişlerinde diş teli olduğunun fark edilmesini istemeyen hastalar için Fastbraces diş tellerinin estetik seçeneği de bulunuyor. Estetik Fastbraces diş tellerinin rengi, doğal diş rengine çok yakın olduğundan genelde dişlerin üzerinde fark edilmiyor.

Özellikle yoğun bir çalışma temposunda olan profesyoneller, düğün ve yurt dışına taşınma gibi kısıtlı zamanı olanlar veya çok uzun süre diş teli takmak istemeyen bireyler için uygun bir sistemdir.

Sıradaki haber yükleniyor...