Önceki Fotolar

Bel ağrısı nedir, nasıl tedavi edilir? İşte bütün bilinmesi gerekenler

Yaşam boyunca herhangi bir dönemde ortaya çıkan bel ağrıları, hareket etmeyi kısıtlayarak hayat kalitesini olumsuz etkiliyor. Peki, bel ağrısından kurtulmak mümkün mü? Ağrı, Beyin, Sinir Hastalıkları ve Nöroloji Uzmanı Prof.Dr. Ali Kemal Erdemoğlu bel ağrısı ile ilgili bilinmesi gerekenleri anlattı

19 Mayıs 2019, Pazar 14:54 Son Güncelleme:
A A
BEL AĞRISINDA RADYOFREKANS YÖNTEMİYLE TEDAVİ

BEL AĞRISINDA RADYOFREKANS YÖNTEMİYLE TEDAVİ

Ağrıda radyofrekans tedavisi, sürekli olarak ağrı üreten bölgedeki sinir iletim liflerinin devre dışı bırakılması tekniğidir. Bu alandaki sinirlere veya dokuya hasar verilmeksizin radyofrekansın uygulandığı bölgedeki sinirler üzerinde düzenleyici etkisinden yararlanılır. Böylelikle uzun süreli ya da kalıcı ağrı tedavisi sağlanır.


Steril şartlar sağlanarak “küçük girişim” olarak adlandırılan yolla özel bir cihaz ve çok yüksek titreşimli bir akım, özel bir kablo ve iğne aracılığı ile yalnızca ağrıyı taşıyan sinir lifine uygulanır. Böylelikle bu cihazı kullanarak yapılan müdahalelerde belirli bir sinire kontrollü olarak uyarı verilir ve sinirin ağrı sinyallerini iletme özelliği kaybolur.

Özellikle bel, boyun, sırt ve diz ağrılarında etkili sonuç veren radyofrekans uygulamalarının diğer tedavilere kıyasla birçok önemli avantajı vardır. İşlem genel anlamda ağrısızdır ve ameliyat gerektirmez. Son derece hassas cihazlarla kontrollü olarak yapılır. Uygulamanın yapılacağı yer, röntgen cihazı ile kesin olarak belirlenir ve elektronik cihaz tarafından belirlendiği için işlem emniyetle gerçekleştirilir. İşlem sonrasında 4-5 gün istirahat edilmesi gerekir. İstirahat süresinin bitiminde hasta düzenli olarak kontrol edilir ve gerekliyse egzersiz programı önerilir.

Sıradaki haber yükleniyor...