Berlusconi'nin tasarruf paketine onay

KDV'yi yüzde 20'den 21'e yükselten, işten çıkarmalar ve politikacıların harcamalarında bir takım kesintiler gibi önlemleri getiren paket, 54 milyar euroluk tasarruf sağlayacak

14 Eylül 2011, Çarşamba 22:23
A A

İtalya Parlamentosu, bütçe açığı ile kamu borcunu azaltmak için hazırlanan yaklaşık 54 milyar euro değerindeki ikinci tasarruf paketini onayladı.

İtalya'da 2013 yılına kadar bütçe dengesini sağlamak için hazırlanan 54 milyar euro değerindeki ikinci tasarruf paketi Parlamento'ya gelmeden önce Senato'da onaylanmıştı.

Paketin oylanması sırasında Roma sokaklarında protesto gösterileri düzenlenirken, bazı göstericilerin Parlamento yakınlarında polisle çatıştığı bildirildi.

Başbakan Silvio Berlusconi liderliğindeki merkez sağ hükümetin yaz aylarında hazırladığı ancak Senato'daki oylamanın son gününe kadar değişikliklere uğrayan pakette, KDV'nin yüzde 20'den 21'e yükseltilmesi, işten çıkarmalar, politikacıların harcamalarında birtakım kesintiler, özel sektörde çalışan kadınlarda emeklilik yaşının 65'e çıkarılması öngörülüyor.

Dünyanın kamu borcu en yüksek ülkelerinden İtalya'nın GSYH'nin yüzde 4,6'sına ulaşan bütçe açığı ise pek çok Avrupa ülkesinin altında bulunuyor.

(A.A.)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.