Beyin krizini iyi tanıyın

Beyin krizini iyi tanıyın

Nöroşirürji uzmanı Prof. Dr. Cengiz Kuday, beyin krizinin dünyadaki ölüm nedenleri arasında ilk üç sırada yer aldığını bildirdi

05 Kasım 2009, Perşembe 11:56 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Florence Nightingale Hastaneleri Nöroşirürji Bölümü Koordinatörü Prof. Dr. Cengiz Kuday, beyin krizinin beyin damarından ya da beyne giden damarlardan bir ya da birkaçının tıkanması ya da beynin bir bölgesinde meydana gelen kanamalarla oluştuğunu belirtti.

Beyin krizinin aniden ya da birkaç gün içinde yavaş yavaş ortaya çıkabildiğini ifade eden Kuday, beyin damarlarındaki tıkanmada yaş, genetik geçiş, hipertansiyon, yüksek kolesterol, diyabet, kalp ritm bozukluğu, stres, sigara, alkol ve doğum kontrol hapı gibi pek çok etkenin rol oynadığını kaydetti.

Kuday, beyin damar hastalıkları bulunan hastaların çoğunda kalp hastalığı da olduğunu belirterek, beyin krizi geçiren hastaların konuşurken özellikle kelimeleri bulmakta ve hatırlamakta güçlük çektiğini vurguladı.

BELİRTİLER


Prof. Dr. Cengiz Kuday, şunları kaydetti: "Yüzde, kolda, bacakta, vücudun herhangi bir tarafında aniden meydana gelen hissizlik, zayıflık, baş dönmesi, bulantı, kusma, çift görme, anlamsız ya da düzensiz konuşma, gözlerden birinde ya da ikisinde birden meydana gelen ani görüş kaybı, yürüyememe, denge kaybı ve kaynağı belli olmayan baş ağrıları.

Bu belirtileri gösteren hastaların 3 saat içinde tam donanımlı merkezlere götürülmesi gerekiyor. Hastalar bu 3 saatlik zamanı değerlendirmezse sakat kalma oranı yükselir. Tam donanımlı merkez demek dışarıdan iyi görünen, lüks hastane demek değildir. Neredeyse tüm üniversite ve devlet hastanelerinde bu tür hastalara müdahale edecek ekip ve ekipman mevcuttur."

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Günde 3-4 fincan kahve içerseniz ne olur?