Bir Avrupalı havayolu şirketi daha batıyor

Bir Avrupalı havayolu şirketi daha batıyor

Avrupayı etkisi altına alan mali borç krizi, iflas eden havayolu şirketlerinin sayısındaki artışı da beraberinde getirdi. İtalya'da faaliyet gösteren WindJet havayoluda iflas etmek üzere

10 Ağustos 2012, Cuma 19:51 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İtalya’da, yılda 3 milyona yakın yolcu taşıma kapasitesiyle havayolu sektöründeki pazar payında 4’üncü sırada yer alan, Sicilya merkezli, 9 yıllık havayolu şirketi WindJet, iflas bayrağını çekmek üzere. Şirketin, içinde bulunduğumuz hafta süresince birçok uçuşunu iptal ederek mağdur ettiği yüzlerce yolcusuna ise Alitalia sahip çıkmaya başladı. İtalya Ulusal Sivil Havacılık Kurumu (ENAC), faaliyetlerini sürdürmek için yeterli mali kaynağa sahip olmayan şirketin, en yakın zamanda iflasını açıklayacağını belirtti. Borç batağında olan WindJet yetkilileri, bu hafta ENAC’la gerçekleştirilmesi planlanan ve acil durum planlamasının yapılacağı 2 toplantıya da katılmaktan kaçındı.

10 MİLYON EURO’LUK BORÇ BATAĞI

İnternet sitesinde halen bilet satışı yaparak, tepkileri üzerine çeken WindJet’in, artan yakıt fiyatlarıyla birlikte 10 milyon Euro’luk bir borç batağına saplandığı belirtildi. Şirketin tek kurtuluş yolunun ise, bir süredir pazarlık halinde olduğu Alitalia’ya satışının gerçekleşmesi olduğu bildiriliyor. ENAC Başkanı Vito Riggio, WindJet’e çok kısa bir zaman dilimi verdiklerini, yolcuların mağdur edilmeye devam edilmesi halinde, şirketin iflasını açıklayarak, acilen Alitalia’ya satılması gerektiğini ya da uçuş lisansının elinden alınacağını söyledi.

12 HAVAYOLU ŞİRKETİ BATTI

Filosunda 12 uçağa sahip olan ve 504 kişilik bir ekibi bulunan WindJet, 2011 yılında 2,8 milyon yolcu taşıdı. 9’u iç, 8’i uluslararası olmak üzere 17 destinasyona uçan şirketin düştüğü bu durum, aslında İtalyan havacılık sektörüne çok da yabancı değil. La Repubblica gazetesinin haberine göre, ülkede neredeyse her yaz, irili ufaklı bir havayolu şirketi iflasını açıklıyor. Gazete, son 10 yıl içinde 12 low-cost şirketin battığını yazdı. Bunlar arasında, MyAir, Azzurra Air ve Panair gibi şirketler bulunuyor.

Esma ÇAKIR/ ROMA, (DHA)

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER THY, Avrupa'da liderliğini devam ettirdi